Норвежкото правителство е прекратило като неуспешен договора си с "Майкрософт" за обслужване на държавната администрация, тъй като предоставял на американския гигант монопол върху пазар, който се нуждаел от по-голяма конкуренция. Това съобщи всекидневникът "Афтенпостен", като се позова на изявление на министъра на заетостта и администрацията Виктор Д. Норман. По-рано в."Уолстрийт джърнъл" също писа, че Осло възнамерява да не подновява договора с американския компютърен гигант. При сегашното положение "Майкрософт" има монополни права в доставката на софтуер за правителствените институции в Норвегия. По данни на в. "Афтенпостен" двугодишният договор за ексклузивните права е бил сключен през ноември 2001 г. и срокът му трябва да изтече на 30 ноември т. г. Пред "Асошиейтед прес" Норман заяви, че е трябвало по-рано да бъде проведен конкурс за програмното осигуряване на държавния сектор, информира "Дневник".
До 31 юли аптеките могат да продават лекарствата, които Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) напълно или частично плаща, без стикери, пише още всекидневникът, като цитира пресцентъра на касата. До 15 юли аптеките, сключили договор със здравната каса, могат да приемат от дистрибуторите заявените количества лекарства и без стикери. След 15 юли маркировката е задължителна. Лекарствата, които могат до края на юли да се продават без стикери, трябва да са получени в аптеките преди 15 юли. Рецепти без залепени върху тях стикери, изпълнени от аптеките след 31 юли, няма да се приемат и изплащат от касата. Стикерите имат холограмна защита и номер. Те се залепват от дистрибуторите върху опаковките. Когато отпуска лекарството, фармацевтът написва върху стикера регистрационния номер на аптеката, горният слой на знака се залепва върху рецептата, а долният остава върху опаковката.
Министърът на труда Лидия Шулева може да въведе административно минималните заплати по браншове, ако до сряда синдикатите и работодателите не се разберат за размера им, съобщава "Дневник". Вицепремиерът определи 17 юли за краен срок за постигане на споразумение, а в събота правителството прие по принцип предложените от нея минимални заплати. Те трябва да влязат в сила от 2003 г. и върху тях ще се плащат осигуровките. "В момента не текат преговори за размера на заплатите", съобщи зам.-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Дикран Тебеян. Той обясни, че срокът, който е поставен, е недостатъчен и работодателите ще поискат отсрочка от Шулева.
Единната европейска валута вчера се изравни със зелените пари, информира "Пари". Дългоочакваният паритет бе факт само няколко часа. За първи път от две години и пет месеца еврото вчера достигна паритет спрямо долара и дори вече е по-скъпо от него. В късния следобед то се търгуваше на нива 1,0058-1,0061 USD. Пазарите се бяха прицелили в паритета и в края на краищата го достигнаха, коментира валутен дилър от БУЛБАНК. Според него следващата краткосрочна цел е нивото от 1,0130 EUR/USD, след завоюването на което ще има възможност за корекции от страна на долара. В дългосрочен план в края на годината зелените пари ще се разменят с единната валута на нива 0,95-0,96 EUR/USD, прогнозира той. Спрямо йената доларът падна до нивото, близко до това след терористичните нападения над САЩ на 11 септември миналата година - 116 USD/JPY.
В бюджета на София в момента има необвръзка от около 40 млн. лв., обяви вчера кметът на столицата Стефан Софиянски. Кризата във финансите на общината била заради увеличената вноска за държавния бюджет. В началото на тази година тя беше определена за 100 млн. лв., а сега държавата очаква от нас 166 млн. лв., което вече е твърде много, коментира Софиянски. Досега най-голямата вноска на столичното кметство беше миналата година, когато то внесе в републиканския бюджет 19 млн. лв. Увеличението на вноската на столичното кметство е заради преизпълнението на приходите над прогнозните, което само за полугодието е 36 млн. лв., пише "Пари". Според параграф 24 на Закона за републиканския бюджет преизпълнението на приходите на общините се внася в републиканския бюджет.
Агенцията за приватизация стартира вчера втория етап от процедурата по приватизация на до 65% от капитала на БТК, съобщава още всекидневникът. До заключителния етап са допуснати и трите кандидати, които трябва да подадат обвързваща оферта до 10 септември. Допуснатите участници имат право да извършат пълен правен и финансов анализ на националния телеком. Правителството дава възможност на кандидатите да посетят информационната зала на БТК до 5 септември, а до края на август кандидатите ще получат допълнителна информация за телекома. По време на заключителния етап от конкурса на кандидатите за БТК ще бъде предложен договор за предоставяне на управленски услуги. Това ще зависи от направените предложения на кандидат-купувачите в индикативните оферти, припомниха от агенцията. Офертите ще се обсъждат паралелно с всички кандидати. Окончателните оферти ще включват точния размер на пакета акции, който кандидатите желаят, цената, която предлагат, както и комплексен бизнесплан. Той трябва да съдържа размера на инвестициите, ниво на цифровизация, предлаганата численост на персонала и др. И трите кандидата, които вече заявиха своя интерес към предоставянето на трети GSM лиценз, трябва да посочат оценка за стойността му.
"Темпът на икономически растеж на България е, меко казано, разочароващ. Но за да се постигне напредък, първо трябва да се изследват трудностите, пред които е изправена страната." Това е заявил вчера след среща с президента Георги Първанов неговият икономически съветник Джоузеф Стиглиц, цитиран от "Сега". Професорът от Колумбийския университет в САЩ и Нобелов лауреат за икономика пристигна за първи път у нас за серия срещи с държавници, учени и предприемачи. С президента говорихме за предизвикателството да се върне развитието на страната до точката, където има икономически растеж. Освен това - за намаляване на нивото на безработицата, за разрешаване на въпросите, които поставя бедността, за предоставяне на възможности за предприемачество, каза Стиглиц. С нетърпение очаквам предстоящите срещи, които ще ми позволят да разбера по-добре какво става в България и да споделя своите наблюдения от процесите, които се развиват в други страни в преход, допълни той.
България да се откаже от валутния съвет, както и от националната си валута - лева, и да премине към еврото. За това призоваха вчера участници в международната конференция, организирана в София от фондация "Кокалис". Към идеята се присъедини и проф. Джефри Сакс от Харвардския университет, информира "Сега". Сакс бе съветник на президента Петър Стоянов. Според проф. Сакс, който се свърза с участниците по видеоконферентна връзка от САЩ, България трябва незабавно да започне да се готви за евроизация и да я въведе до половин година или най-много до година-две. При непредвидени обстоятелства правителството ви трябва да има готовност да премине към евроизация, а не да девалвира националната валута, както направиха в Аржентина. Известният икономически съветник направи паралел с катастрофата на паричния борд в Аржентина и каза, че България не заслужава да повтори тази грешка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!