Оа азът на Еврокомисията да се ангажира с приемане на България в ЕС през 2007 г. е водеща тема във всички издания днес. В. "Дневник" акцентира на годишния доклад на комисията по разширяването, оповестен в Брюксел. В него, както се знаеше от по-рано, за пръв официално страната получи статут на "функционираща пазарна икономика", способна да издържи на конкурентния натиск на общия европейски пазар в средносрочен план, и то само при условие, че продължи реформите.
"Столичните общинари се обединиха срещу държавата" е друго от заглавията на вестника. Финансистите на големите градове в страната, които ще бъдат засегнати от предвижданите промени в методиката при формирането на местните бюджети, са против готвените нововъведения от Министерството на финансите, показва проверка на изданието.
Друга от темите на "Дневник" е предложението Банковата консолидационна компания (БКК) да разпредели като дивидент цялата си нетна печалба за миналата година в размер на 5.194 млн.лв. Това е идея на Съвета на директорите на банковия холдинг, който ще бъде обсъден с акционерите на общото събрание в петък.
"Три български компании кандидатстват за Балкан", пък е водещата тема на в. "Пари". Хемус Еър, Бългериън Еър чартър и Еър България са българските компании, които официално са подали кандидатури за 51% от Балкан, казва за изданието министърът на транспорта Пламен Петров. Офертите от чужди инвеститори са повече от две. Те не желаят да се споменават имената им, преди да е ясно какво ще им бъде предложено като активи, уточни той. Засегнати ще има при всички случаи, категоричен е Пламен Петров. Според него загубата за държавата е заложена в самата приватизационна сделка.
"Пари" разкрива и назряващия конфликт между държавните служители и частния сектор, който се поражда от социалното осигуряване. Нарушени са конституционните права за равнопоставеност между държавните служители и работещите в частния сектор при социалното осигуряване, казва на страниците на вестника председателят на БСК Божидар Данев след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество по проекта за нов кодекс за социално осигуряване.
Темата за функциониращата българска пазарна икономика "Пари" продължава с прогнозата на Министерския съвет за продължаващия икономически растеж в страната. До края на годината растежът ще продължи, казва в доклад на Министерството на икономиката на тема "Има ли в България функционираща пазарна икономика".
В. "Сега" акцентира на категоричността на министъра ба транспорта Пламен Петров, че няма да бъде допуснато протакане на сделката за БТК. "Ще се намеся категорично", казва министър Петров, който е съпредседател на работната група за приватизацията на телекома. Дългите преговори са най-лошият вариант, защото има опасност да не се получат по-висока цена и повече инвестиции, а неяснотата е най-лошото нещо за държавния телеком.
Вестникът се занимава и с внесения от депутати пети проект за промени в закона за приватизация. Той ще регламентира начина, по който да се обезщетяват купувачи по развалени сделки, когато са плащали разсрочено с компенсаторни инструменти. Основно това са РМД, ползвали записи и бонове. Държавата ще ги връща също в непарични инструменти. Трудността при овъзмездяването идва от различните цени на компенсаторните книжа при покупката на дружествата и сега, коментират експерти.
"Топлофикациите искат да се деблокира държавният резерв от мазут", се казва още в "Сега". Министерството на енергетиката е поискало да се деблокира държавният резерв от мазут за нуждите на топлофикациите. Поводът е предстоящият отоплителен сезон и високата цена, на която се продава мазутът от "ЛУКойл" - 542 лв. за тон с ДДС по цени от онзи ден. Изданието цитира служители на министерството пред парламентарната енергийна комисия. Друга мярка, която иска спешно енергетиката, е субсидиите до края на тази година да се дадат предсрочно още сега.
Бизнестемите в печата днес, 10 октомври 2002 г.
Отказът на Еврокомисията да се ангажира с приемане на България в ЕС през 2007 г. е водеща тема във всички издания днес. В. "Дневник" акцентира на годишния доклад на комисията по разширяването, оповестен в Брюксел. В него, както бе оповестено по-рано, за пръв официално страната получи статут на "функционираща пазарна икономика", способна да издържи на конкурентния натиск на общия европейски пазар в средносрочен план, и то само при условие, че продължи реформите.
10 октомври 2002, 09:20
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!