Б изнесменът със сръбски произход Филип Цептер, собственик на базираната в Швейцария компания Zepter International*, продаде банка и застрахователна компания в Сърбия и Черна гора.
Сделките са осъществени през последните няколко месеца и породиха предположения, че Цептер вероятно изтегля бизнеса си от своята родина след поредица от скандали.
Продажбите
През март австрийският застраховател Uniqa (който държи 20% в българската компания "Витоша") подписа договор за покупка на 80% от сръбската компания Zepter Osiguranje за 16 млн. евро. Zepter Osiguranje е изцяло собственост на Zepter International и е петият по премиен приход застраховател в Сърбия с пазарен дял около 4%, но е сред лидерите в животозастраховането. Споразумението предвижда на по-късен етап Uniqa да придобие и останалите 20% в Zepter Osiguranje.
Също през март Филип Цептер продаде и сръбската си банка - Zepter Banka, която той основа през 1992 г. Купувач е унгарската OTP (собственик на българската ДСК). Тя ще плати 34,3 млн. евро за 75,1% в Zepter Banka. По активи сръбската банка държи близо 1% от местния пазар.
Сръбският таблоид "Национал" неотдавна цитира един от приближените хора на Филип Цептер, според когото бизнесменът възнамерява да разпродаде активите си в Сърбия и да се оттегли в луксозната си вила в Монте Карло, разочарован от политическата и икономическата ситуация в Сърбия.
Продажбите на Zepter Banka и Zepter Osiguranje допълнително засилват тези подозрения. Особено след скандала, с който през миналата година Филип Цептер бе отстранен от поста председател на Олимпийския комитет на Сърбия и Черна гора само пет месеца след като го зае. Тогава Филип Цептер заяви, че заседанието на комитета е свикано нелегално и решенията му трябва да се смятат за невалидни.
Противоречивата личност на Цептер
56-годишният Филип Цептер, чието рождено име всъщност е Милан Янкович, се смята за най-богатия сърбин, макар да живее в Монако. В миналогодишната класация на полското списание "Впрост" той бе поставен на 37-о място сред най-богатите личности в Източна Европа и състоянието му бе оценено на 1 млрд. долара. Филип Цептер обаче поправи авторите на класацията, като заяви, че активите му възлизат на 4 млрд. долара.
По информация на "Впрост" Янкович завършва икономика и за кратко работи в югославската външнотърговска фирма Transkop. Преди 24 години той емигрира в Австрия и започва работа в местна търговска верига. През 1986 г. основава в Швейцария компанията Zepter.
Легендата разказва, че името се дължи на факта, че когато е напуснал Югославия, Янкович носел в чантата си скиптър (на немски "zepter"), а и в превод на немски моминското име на баба му също означавало скиптър. Империята Zepter е прочута с директните продажби на домакински съдове, но освен това предлага над 300 различни продукта - от съдове, филтри за вода и кварцови лампи до прахосмукачки, козметика и модни аксесоари като писалки и часовници ("вдъхновени от нощите на Монте Карло").
Предполага се, че в основата на успеха на Zepter International са силните продажби на пазарите в Централна и Източна Европа. По неофициална информация само в Русия оборотът на компанията възлиза на 400 млн. долара годишно, което е 40% от приходите на холдинга.
Завръщане в родината
През 90-те години Цептер навлиза във финансовия сектор на бившите югославски републики. В Босна и Херцеговина притежава Zepter Komerc Banka, а в Сърбия и Черна гора - банка и застрахователна компания. Собственик е също на стоматологична клиника в Белград и на компания за телекомуникационни услуги - Zepterfone. Никой с точност не знае колко са компаниите на сърбина, тъй като той никога не е разкрил структурата на своя холдинг, отбелязва сп. "Впрост".
Междувременно Цептер развива активна спонсорска дейност. Той финансира различни международни спортни мероприятия - турнири по тенис, лека атлетика, световни първенства по хокей на лед. Официален спонсор е на Международната федерация по баскетбол и на "Формула 1". Спортната си страст Цептер задоволява с игра на голф с филмовата звезда Кевин Костнър и на тенис с Борис Бекер.
Критиките
Критиците обвиняват Филип Цептер, че пере пари, търгува с оръжие и че е бил сред приближените на бившия югодиктатор Слободан Милошевич. Според неправителствената организация International Crisis Group (ICG), чийто съосновател е финансовият магнат Джордж Сорос, фирмите на Zepter са участвали в нелегален бизнес със сръбските тайни служби и с хора от обкръжението на Милошевич.
Цептер отрича обвиненията с мотив, че са изфабрикувани от ICG, за да елиминира конкуренцията за някои от членовете в организацията, и твърди, че управлението на Милошевич дори го е принудило за кратко да преустанови дейността си в Сърбия през 1995 г. В същото време той е един от поддръжниците на убития сръбски премиер Зоран Джинджич. Чрез своите връзки Цептер е помагал на демократичната опозиция да осъществява контакти с бизнесмени от света, твърди таблоидът "Национал". Според "Впрост", откакто Филип Цептер проявява интерес към политиката, го обвиняват в двойствен живот на уважаван бизнесмен и аферист.
*По данни от сайта на компанията (Zepter.com) продуктите на Zepter се произвеждат в седемте завода в Германия, Италия и Швейцария. По неофициална информация годишният оборот на холдинга е 1 млрд. долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!