На въпроса дали налогът няма да се повиши драстично в някои селища Паскалев обясни, че нито един общински съвет не може да приеме размер на такса, който не е доказан с разходни отговорности. Според него общините ще носят отговорност за решенията си под контрола на Сметната палата и на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол.
Обсъждат бъдещето на ЦЕФТА в Братислава, пише още "Сега". Българска делегация начело с премиера Симеон Сакскобургготски ще участва в срещата на върха на страните, подписали Централноевропейското споразумение за свободна търговия (ЦЕФТА). Заседанието ще се проведе днес в Братислава.
Основни теми на разговорите ще бъдат оценката на развитието на търговията и сътрудничеството в ЦЕФТА, търговията със селскостопански стоки и защитните мерки, прилагани в страните членки. Ще се гласува и присъединяването на Хърватия към споразумението. Процесът на присъединяване към Европейския съюз и многостранните преговори в рамките на Световната търговска организация също ще бъдат сред дискутираните теми.
"Moody's" оцени високо Банка ДСК" е друга от новините в "Сега". Рейтинговата агенция "Moody's" даде рейтинг "D" (стабилни перспективи) за финансовата стабилност на Банка ДСК и "B2/NP" (стабилни перспективи) за краткосрочните и дългосрочните депозити в чужда валута. Рейтингът "B2" на кредитната ни институция за дългосрочни депозити достига възможния максимум за този вид депозити в страната и е леко ограничен от рейтинга на България.
Искат по-ниско ДДС за млечните продукти, информира още "Сега". Консултативният съвет по млякото към Министерството на земеделието и горите е поискал от Мехмед Дикме да внесе в кабинета предложение за намаляване на ставките по ДДС за млечни продукти, съобщиха от ведомството вчера. Според Асоциацията на млекопреработвателите в България това до голяма степен ще реши проблемите с неплащането на данъка и ще извади част от сектора от сивата икономика. Министър Дикме принципно е подкрепил предложението за намаляване на ставките за основните хранителни продукти - хляба и млякото, но при условие че всички производители и преработватели в тези сектори се регистрират по ЗДДС като земеделски производители.
"Банкер" съобщава за "Нови лица в мениджмънта на СИБанк". СИБанк може да претендира за първото място сред кредитните институции по най-чести промени в мениджърския си екип. За половин година от ръководството й излязоха четирима души - Георги Прохаски, Росица Лисичкова, Владимир Георгиев и Станислав Дерлипански. Единственият шеф, който в момента има право на подпис в банката, е председателят на управителния й съвет и изпълнителен директор Васил Симов. Другият изпълнителен директор Алипи Алипиев е в отпуск и след изтичането му и той ще напусне институцията. За да не спира нейната работа, задължителният по Закона за банките втори подпис се полага от един от двамата прокуристи - Христина Филипова или Деян Станчев, които не са членове на управителния съвет, пише вестникът.
"Милиони се леят коло нов закон" е друго от заглавията в "Банкер". Бъдещият купувач на БТК ще се облажи със стотици милиони левове, ако депутатските лобита се обединят около правителствения проектозакон за далекосъобщенията, прогнозира вестникът. А гласът на парите е особен - колкото по-голяма е сумата, толкова по-мощен и влиятелен е той, допълва седмичникът.
"Банкер" пише и за сделката с дълга, която определя като "уравнение с много неизвестни". Собствениците на брейди-облигации трябва да издигнат паметник на финансовия министър Милен Велчев и неговия заместник Красимир Катев, коментира вестникът. Според публикуваните мнения от тази сделка печелят главно посредниците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!