С 16-17 на сто да се увеличи цената на водата през следващата инвестиционна година е предложила "Софийска вода" на фирма "Омонит", която контролира изпълнението на концесията. Това заяви в четвъртък главният изпълнителен директор на "Софийска вода" Джим Саутуърт, цитиран от "Дневник". Ако "Омонит" одобри предложението на "Софийска вода", то ще бъде внесено в общината, която трябва да вземе окончателно решение по предложението. Ако общината го приеме, увеличението на водата ще влезе в сила от началото на месец октомври тази година. Основанията за предложението за увеличение на водата е средната годишна инфлация и разходите по ремонта на язовир Бели Искър, каза Саутуърт. Столична общината ще реши точно колко да бъде увеличението и дали изобщо да има, допълни той.
Изданието пише и за скандала в парламента, предизвикан от предложението на депутати от НДСВ да отпадне изискването само магистър-фармацевти да могат да откриват аптеки. Поправката в закона за лекарствата щеше да даде възможност на компаниите, които произвеждат или търгуват на едро с медикаменти, да отварят официално вериги от аптеки, ако регистрират дъщерни дружества с подобен предмет на дейност. Сега това формално е невъзможно, защото лицензът за продажба на дребно се издава на магистър-фармацевти, които имат право да работят само в една аптека.
"Пари" от своя страна цитира депутатът от ОДС Муравей Радев, който нарече законопроекта за единната агенция по приходите "гаф" и "недоносче". Експерти също признаха под сурдинка, че той не е доогледан заради кратките срокове. Забележки към някои текстове, противоречащи на ДПК, имаше и Иван Искров, шеф на бюджетната комисия в парламента. Въпреки многото възражения проектът бе приет на съвместно заседание на бюджетната и социалната комисия на първо четене. Според Радев по-слаб законопроект не е влизал в парламента. Той предложи да бъде върнат за доработване, защото в този си вид може да срути бюджета на държавата и на НОИ за една година. Все още не е ясно как ще започне прехвърлянето на функцията по събирането на осигурителните вноски от НОИ към агенцията, нито в каква степен ще стане това. Не са изяснени процедурите, взаимодействието между данъчната администрация и тази на НОИ.
ЕБВР и Юнионбанк подписаха договор, с който европейската банка стана акционер с 15% в българската банка, информира още "". Бяха записани 2 311 765 новоиздадени акции с номинал 1 лв. всяка, съобщи Иван Радев, председател на надзора на Юнионбанк. Той обаче не съобщи цената на сделката. Влизането на ЕБВР в Юнионбанк беше решено на общото събрание на банката на 5 юли, когато акционерите гласуваха да увеличат капитала от 13.1 млн. лв. на над 15 млн. лв. чрез нова емисия. Те се отказаха от правото си да запишат акции от нея в полза на ЕБВР. Инвестицията на ЕБВР ще позволи на Юнионбанк да затвърди позицията си на лидер в банковите услуги за малки и средни предприятия, каза Виктор Пастор, директор "Участия в банки". Тази сделка ще има влияние върху развитието на банковия сектор в страната, заяви Джон Шомел-Доу, директор за България в ЕБВР. Той напомни, че партньорството с Юнионбанк е от юли 2000 г., когато европейската банка й предостави финансиране по редица програми, подпомагащи малкия бизнес и търговията. Сегашната инвестиция укрепва това сътрудничество и е израз на ангажимента на ЕБВР към дългосрочно финансиране на МСП, обясни банкерът.
Лицата, посочени в Закона за мерките срещу изпирането на мръсни пари, ще уведомяват Агенцията за финансово разузнаване за операции и сделки в брой над 30 хил. лв., допълва още "Пари". Агенцията Бюро за финансово разузнаване се преименува в Агенция за финансово разузнаване (АФР). Това предвиждат промените на закона, одобрени от кабинета. Специален регистър на тези сделки ще изготви и поддържа АФР. Сегашният режим предвижда докладване само на съмнителни операции и сделки независимо от размера им. Задължението за докладване ще влезе в сила от началото на 2004 г., каза директорът на АБФР Васил Киров Киров. Адвокати, данъчни консултанти и посредници при търговия с недвижими имоти ще са длъжни да уведомяват АФР за съмнителни операции и сделки, предвиждат още промените. Въвеждането на задълженията за адвокатите следва от Директивата на ЕС от края на м. г., но не обхваща процесуалното им представителство в наказателния и гражданския процес, а само ограничен кръг дейности, изброени в проектозакона.
"Сега" обръща внимание на проблема с външния ни дълг - за първите седем месеца на 2002 г. задълженията на България са се увеличили с 4,6 млн. долара спрямо края на 2001 г. до 10.631 млрд. долара, сочат официалните данни на БНБ, оповестени вчера. Публичният дълг на страната в края на юли е в размер на 8,376 млрд. долара, като е намалял с 3% от началото на годината.
Ако приватизационната сделка за "Булгартабак" не приключи до средата на ноември, ще има проблем с изкупуването на ориенталските тютюни и "Бърлей". Това заяви за "Сега" изпълнителният директор на "Булгартабак холдинг" Георги Костов. Той съобщи, че вече са изкупени 1300 т от сорт "Виржиния", но тази кампания е планирана по-рано. "Решението на Върховния административен съд за стопиране на приватизационната процедура ни постави в много деликатно положение по отношение изкупуването на ориенталските тютюни и "Бърлей", коментира Костов. Той припомни, че кампанията за тези тютюни стартира в края на ноември-началото на декември. Според Костов досега компанията не е имала проблеми с финансирането си чрез кредити от банки, но при неясен бъдещ собственик получаването на средства ще бъде по-трудно. Шефът на холдинга обяви, че за изкупуването на договорените 38 000 т ориенталски тютюн и "Бърлей" и 10 500 т "Виржиния" са необходими общо около 100 млн. лв.
Най-добрият начин да се защитят интересите на държавата е да се създаде нова авиокомпания на мястото на "Балкан", заяви вчера финансовият министър Милен Велчев, коментирайки намеренията на транспортния си колега Пламен Петров да ликвидира сегашния национален въздушен превозвач с промяна на Закона за гражданското въздухоплаване. Според Велчев, цитиран от "Сега", ако този план успее, държавата и данъкоплатците ще се простят само с вземанията, които "Балкан" дължи на държавата. Те са над 50 млн. лева, като основният кредитор по тях е Агенцията за държавни вземания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!