След "Булгартабак" вестникът минава и на друга чувствителна тема - БТК. България може и да се откаже от продажбата на Българската телекомуникационна компания (БТК), в случай че предлаганите от кандидатите цени са прекалено ниски, заявил изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Апостол Апостолов пред Ройтерс. Апостолов коментира още, че се надява сделката да приключи до края на годината, но това няма да стане на всяка цена. Преди две седмици агенцията удължи срока за подаване на окончателните оферти за до 65% от телекома до 24 септември по искане на тримата кандидати. Индикативни оферти подадоха международният инвестиционен фонд "Адвент интернешънъл", турският консорциум "Тюрктелеком-Коч холдинг" и фондът, базиран в Полша - АIG Саpital Managment.
"Моето мнение е, че не трябва да има сделка на всяка цена", каза Апостолов. Според него сделка ще има, ако офертите поне покриват оценката на БТК, направена от консултанта по приватизацията, която е съобразена с глобалните условия в телекомуникационния сектор. Той не съобщи стойността, на която консултантът "Дойче банк" е оценил БТК, но според експерти в бранша тя е поне 350 млн. долара. До момента такава цена заедно със сумата за увеличаване на капитала е предложил "Адвент".
България може да използва част от фискалния резерв за предсрочно погасяване на част от дълга към официалните кредитори, съобщава в интервю за "Дневник" зам.-финансовият министър Красимир Катев. "При положение че постигнем значителен излишък и знаем, че можем да се рефинансираме, не е изключено да изплатим по-рано част от краткосрочния дълг към официалните кредитори. Според Катев по този начин едновременно ще се намали размерът на дълга, ще се облекчат плащанията за следващите няколко години и ще се удължи неговата срочност. Размерът на минималния фискален резерв, който ще бъде заложен в стратегията за управление на дълга, ще е равен на плащанията по дълга за миниум една година напред. Междувременно в сряда парламентарните комисии по бюджет и финанси и вътрешна сигурност и отбрана одобриха договора за дилър-мениджъри между България и "Джей Пи Морган" и "Соломон Смит Барни". Очаква се Народното събрание да гласува документа в петък.
Руски инвеститор проявява сериозен интерес към дъщерни дружества на "Балканкар холдинг", съобщили за "Пари" отлично информирани източници. През октомври по време на Пловдивския панаир у нас ще пристигне голяма руска делегация от 80 бизнесмени, 4 губернатори и 4 зам.-губернатори, съобщи преди ден руският министър на промишлеността Иля Клебанов, който е на посещение у нас. Тогава се очаква да бъде дискутиран и въпросът относно бъдещата приватизация на дружествата ни за кари, както и да бъде представено намерение за руското участие в бъдещото раздържавяване. Според експерти най-атрактивни са предприятията в София, както и дружеството в Луковит. Междувременно стана ясно, че задграничното дружество на "Балканкар холдинг" в Рим "Сибикар" ще бъде закрито. Ликвидаторът на предприятието е внесъл в италианския съд искане за обявяването му във фалит, съобщиха запознати. Очаква се до една седмица решението на италианските магистрати да бъде факт. Това е последното ни останало предприятие за кари в Западна Европа. "Сибикар" беше обявено в ликвидация на 22 март тази година по силата на местното законодателство и беше назначен служебен ликвидатор на мястото на изпълнителния директор Ангел Александров.
Всеки кредитор да има право да поиска от съда откриване на производство по несъстоятелност на банка, поиска депутатът от Коалиция за България Михаил Миков, цитиран от "Пари". Вчера народните представители започнаха второто четене на Закона за банковата несъстоятелност. Той обединява разпоредбите по тази материя, разписани в Закона за банките и в Търговския закон. Намеренията на правителството са законът да бъде приет преди мисията на МВФ в края на септември, тъй като създаването му бе едно от изискванията на фонда още през пролетта. От парламентарната трибуна Михаил Миков се обяви против разпоредбата само централната банка да може да иска откриване на производство по несъстоятелност на банка. Това производство защитава всички кредитори, затова и те трябва да имат такова право, смята Миков. Според него забавянето на БНБ по откриването на несъстоятелност може да доведе до действия от страна на банката, които да намалят масата на несъстоятелност и да ощетят кредиторите. Ако централната банка беше действала бързо навремето, голяма част от банковите фалити щяха да се избегнат, заяви Миков.
Щатската компания AES, която щеше да строи два нови блока в ТЕЦ "Марица-изток 1", ще продаде проекта на италианската Enel Produzione, пише от своя страна "Сега". Вчера италианците са имали среща с ръководството на НЕК, на която са били представени като потенциални партньори на AES. Те поискали пълна справка за проекта, за съдбата на мините и за общото състояние на отрасъла. Вчера те разгледаха площадката на ТЕЦ "Марица-изток 1". Фирмата е поделение на италианския Enel - бившия електроенергиен монополист на Италия.
Не може без руския пазар, заявява Емил Кюлев, цитиран от "Сега". "Правителството чу предложенията ни за приватизацията на "Булгартабак". И доколкото разбрах, има повишаване на цената и ще има преговори за нейното повишаване. Не мога да се съглася, че когато държавата трябва да иска по-голяма цена по една сделка, да не може да я постигне. Най-вече ефектът от приватизацията ще се усети от производителите на тютюн. "Булгартабак" без руския пазар е невъзможен. Щом няма стратегия за разработване на руския пазар, нищо няма да стане. Аз съм бил свидетел на много такива сделки, които са пропаднали. Още повече че в момента холдингът не е в цветущо състояние.
Дефлация от 0,7% регистрира НСИ през августь, пише още "Сега". За първи път от пет години насам животът поевтинява през август. "Една от причините е свиване на потреблението", смята Радка Цонкова, шеф на дирекция в НСИ. Домакинствата са орязали разходите си за храна и харчат повече за услуги. Дефлацията през август била резултат и от поевтиняването на храните и горивата. Храните са поевтинели с 1,3%. Най-рязко са паднали цените на плодовете и зеленчуците - съответно с 12,9% и с 4%. Поскъпване е регистрирано основно при млечните продукти. Цената на сиренето е скочила с 1,3%, на прясното мляко - с 0,6%. Твърдият алкохол и бирата поевтинели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!