Е вропейците все повече се колебаят дали да инвестират в недвижимо имущество извън пределите на собствената си страна.
В Берлин средната цена на продадените жилища е под 200 хил. евро. За сравнение цифрата в Париж е 324 хил., в Лондон 480 хил.
Седем от десет апартамента в Берлин са продавани на чужденци
90% от хората, наели апартаменти, се притесняват силно.
Ларс и Ингрид са семейна двойка от Норвегия, която за пореден път е в германската столица, този път, за да закупи жилище. "Живеем на село, близо до Берген. Сега искаме да купим апартамент в голям град. Ще бъде добро съчетание", разказва Ларс.
Освен това според тях в Берлин има много възможности. Представят си как живеят в някои от най-хубавите квартали, например в Кройцберг. Първоначално са мислели да си купят жилище в Италия или Франция, но за хора скандинавци е по-лесно да научат немски език.
Последният апартамент, който са гледали Ларс и Ингрид, се намира на последния етаж в кооперация и е 46 кв. м. Улицата е оживена.
Кварталът е Кройцберг. Изложението е южно, има балкон и кухня. Струва 90 хил. евро. В родината на Ларс и Ингрид цените са доста по-солени и тази сума им се струва напълно приемлива, дори нереално ниска.
Това всъщност е причината да изоставят идеята да си купят жилище в Норвегия. Ларс и Ингрид имат късмет и с норвежката банка, чийто клиенти са, която ще предостави безпроблемно повече от 80% от сумата.
Ако всичко е наред, семейството ще заживее в Берлин през пролетта на следващата година.
Бившите комунистически столици също са евтини от гледна точка цените на жилищата. София е една от тях, при това най-евтината -
средна цена от 78 хил. евро
В началото на 90-те години цената на квадратен метър в стария квартал на Прага струваше стотина евро. Парадоксално, тогава чуждестранните инвеститори са рядкост.
Преди няколко години италианските инвеститори буквално нахлуват в Чехия. И не без тяхна помощ цените днес достигат рекорди. Разбира се, за тази тенденция спомага интереса на руснаците и чешките новобогаташи.
След присъединяването на страната към ЕС най-евтините апартаменти започват от 35 хил. евро. Сумата обаче трябва да бъде
умножена по десет, когато става дума за апартаменти в централната част
У нас София вече не оглавява класацията по най-скъпи имоти. От началото на тази година столицата е изпреварена от Варна и Бургас.
Квадратен метър жилищна площ в двата морски града вече се продава много по-скъпо, отколкото в столицата. Във Варна например средно един квадратен метър се продава за 800 евро.
Най-високи са цените в центъра на морския град, в т.нар. гръцки квартал.
В София обаче има своеобразни рекорди - апартамент в близост до Докторската градина, е бил продаден за 2000 евро на кв. метър. Друг рекорд, който изравнява софийските имоти с тези в Атина, е 6316 евро за квадратен метър жилищна площ.
В същото време в столицата всяко трето жилище от последните две-три години, е
закупено с ипотечен кредит
Купуването на жилище днес се оказва пречка пред много хора. Голям проблем е това за младите семейства, ако нямат подкрепа на родителите си или свой голям бизнес. В масовия случай банките са единственият изход.
Поскъпват дори панелните жилища заради ограниченото им предлагане. Някои от тях надминават като оценка и цена новото строителство.
Според експерти цените на всички имоти ще продължават да растат. Вероятно ще расте и ножицата между цените на новите апартаменти и средната месечна заплата.
Сега средната цена на новите апартаменти, продадени през първите месеци на тази година е около 811 евро квадратния метър, а средната заплата в България в държавния сектор е 225 евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!