Италианските информационни агенции продължават да цитират реакции на политически партии и техни видни представители във връзка със следствието срещу принц Виктор Емануил Савойски, съобщава от Рим за БТА Христо Петров.
Това, което се случи през тези дни, е варварщина и е недостойно за една цивилизована страна, изтъкна лидерът на опозицията, бившият премиер Силвио Берлускони и допълни, че още ръководеното от него правителство беше внесло законопроект за телефонните подслушвания и тяхното огласяване в медиите.
Според Алфредо Бионди - председател на Националния съвет на партията на Берлускони "Форца Италия" - със сензационното арестуване на Виктор Емануил Савойски отново звучи щракането на белезници, използвани като инструмент за събиране на доказателства. Отново се появява зверската физиономия на презумпцията за виновност, която замества гарантираната от конституцията за всеки гражданин презумпция за невинност. Отново се проявява провинциалният протагонизъм на някои магистрати, които са тръгнали на лов за сензации. С една дума, в Потенца главната роля е на превишаването на властта, заключава Бионди.
Неговият съпартиец, сенаторът Джанкарло Пители от комисията по правосъдието смята, че арестуването на Виктор Емануил е зашеметяващо и ужасяващо събитие. Ужасът става безпределен, като си дадем сметка, че тази мярка е приложена в рамките на следствие, водено от прокуратурата в Потенца и в частност от магистрат, който е свикнал да започва разследвания срещу политици, бизнесмени, адвокати и старши офицери от карабинерите. Те биват лишени от свобода и след това неизменно оправдани поради моралната висота на тяхното поведение.
Виктор Емануил не трябва да сподели съдбата на онези, които преди него попаднаха в капана на неправдоподобни следствия и по-късно бяха тихомълком оправдани, заяви сенаторът Пители.
Друг сенатор, християндемократът Джанфранко Ротонди, твърди, че Италия и светът безпомощно наблюдават "шоуто на белезниците".
"Все на прокурора Удкок се падат следствията срещу известни особи, което е доста странно съвпадение. Това е същият магистрат, който се опита да окове бившия президент Франческо Косига. Сега успя да го постигне с Виктор Емануил Савойски - каза Ротонди. - Ако докаже обвиненията си, ще му сваля шапка. Ако обаче всичко се спука като сапунен мехур и остане само медийната шумотевица, както беше в случая с Косига, още от сега настоявам рецидивистът Удкок да плати, като бъде незабавно изключен от магистратурата с декрет на държавния глава, който е и председател на Висшия съвет на магистратурата."
Един от лидерите на "Северната лига" Роберто Калдероли тълкува арестуването на принц Савойски като маневра за отвличане на вниманието на обществеността от насрочения за 25 юни референдум за конституционни промени.
Атмосферата е много странна и се усеща необходимост да се намерят теми, с които да се запълнят първите страници и да се отвлича вниманието на народа от единственото наистина важно нещо - референдума, подчерта Калдероли.
Дясната партия "Национален съюз" на доскорошния вицепремиер и министър на външните работи Джанфранко Фини, която се чувства пряко засегната след арестуването на неговия близък сътрудник и говорител Салваторе Сотиле, излезе с декларация, в която се изтъква пълната сплотеност за даване на отпор на кампанията, окачествена като "кабаретно отроче на най-лошата журналистика".
От лагера на управляващата лявоцентристка коалиция бяха направени изявления на министъра на правосъдието Клементе Мастела, който заяви, че лично ще следи за хода на разследването и ще подготви проектозакон за недопускане на предварителни публикации на телефонни подслушвания.
Лидерът на Левите демократи (бивша Италианска комунистическа партия) Пиеро Фасино беше съвсем лаконичен: "Щом има действия на магистратурата, трябва да се уважават действията на магистратите".
Ръководителят на парламентарната група на партията "Роза в юмрука" в камарата на депутатите Роберто Вилети се спря на арестуването на Виктор Емануил и на публикуването на откъси от подслушани негови телефонни разговори:
"Не съм запознат със същината на съдебното разследване, като се изключат елементите, появили се в печата. Не храня никакви симпатии към особа като Виктор Емануил, чието минало съвсем не е прозрачно. Независимо от това обаче ми се струва, че подлежат на оспорване приложените спрямо него мерки на ограничаване на свободата. Вместо да бъде изпратен в затвора можеше да се постъпи по друг начин, като се има предвид, че става дума за възрастен човек, който е и болен, както твърди синът му. Този казус потвърждава, че Италия е страна на лесните белезници и на едни от най-бавните съдебни процеси.
Що се отнася до изтичането в медиите на части от подслушаните телефонни разговори на Виктор Емануил, той смята, че вестниците нямат никаква вина за публикуването им, тъй като задължение на печата е да информира, без да си налага автоцензура. Абсолютно недопустимо е обаче чрез публикуването на извадки от телефонни разговори да се подтиква към площадно правосъдие на ръба на линчуването, където фактически предварително се издават присъди без никакви гаранции, присъщи на редовното съдопроизводство, чието времетраене в Италия се отличава с библейска продължителност."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!