Новинар: "Шпиони клатят правителството". Твърдението накратко е следното: Чужди разузнавания искат да създадат в България свои икономически лобита, чрез които да влияят на процесите в страната.
Това става ясно от Годишния доклад за състоянието на националната сигурност, който беше приет вчера от кабинета. Всяка година спецслужбите подготвят такъв документ, който се гласува от правителството, обяснява вестникът.
Разузнавателните заплахи за националната сигурност на Република България произтичат от интересите и действията на чужди държави, специални служби, организации и лица, които накърняват българските национални интереси, пише в документа.
А иначе, и ние не се разграничихме от световното недоволство срещу филма "Шифърът на Леонардо". Вестниците пишат за официалната позиция на Светия синод, а 24 часа извежда случая във водещо заглавие: "Анатема у нас за "Шифърът на Леонардо".
Според синода филмът руши нравствените устои. Поискано е институциите да направят нужното, за да спрат прожекциите му.
Не е редно да се представя такъв богохулен и кощунствен филм, някои неукрепнали във вярата могат да се съблазнят от това, обяснява русенският митрополит Неофит, цитиран от изданието.
Световната и българската премиера на кинолентата е днес. Тя бе представена за първи път в сряда на откриването на фестивала в Кан.
Дума обаче пита владиците гледали ли са филма, за да го заклеймят. И отговаря: Не, но това не им пречи да са против. Те напоследък са против по дефиниция.
Сега публикува снимка на първата си страница, която показва туристически автобус с реклама на филма "Шифърът на Леонардо", който минава покрай Ватикана. Католическата църква също заклейми лентата.
Архиепископ Анджело Амато, вторият по важност човек в доктриналната служба на Ватикана, нарече книгата "антихристиянска, пълна с клевети, обиди и исторически и теологични грешки във връзка с Исус, Евангелията и Църквата", цитира го изданието.
Но да се върнем към темите от България: Бившият шеф на "Топлофикация" похарчил 66 000 за джет и лодка, разкрива Монитор. Харчът, направен за сметка на "Топлофикация", е установен от инспекторите, които от вторник извършват пълна проверка на фирмата за последните пет години, разпоредена от кмета Бойко Борисов.
Още от същия вестник: "Над 30 престъпни групи терoризират страната". Те изнасят и българска престъпност в чужбина. Повечето имат свои разклонения в Западна Европа.
За четири групи, действащи на национално ниво, призна вчера главният секретар на МВР Илия Илиев. Осем нови банди пък тероризирали София, според анализ на СДВР, цитиран от изданието.
Организираните престъпни групи действат бързо, мобилни са и с добро техническо оборудване. По тези три показателя изпреварват значително органите на реда и сигурността не само у нас, заключава изданието.
И пак за парното: "Нов топлинен удар за хората без радиатори", отбелязва във водещо заглавие Сега. Хората с изключени радиатори ще плащат още по-големи сметки.
Това предвиждат поправките в енергийния закон, които Министерският съвет е внесъл в парламента. Според тях 20-40% от показанията на общия топломер ще разпределят между всички живеещи в сградата.
Досега процентът варираше между 15 и 30, разяснява изданието. Това означава, че почти половината от топлоенергията, влизаща в сградата, ще се плаща от всички, вкл. и от хората, които изобщо нямат радиатори.
Ако тази промяна бъде приета от депутатите, сметките за парно, особено в сградите, където има много отказали се от тази услуга, ще скочат още повече, чертае картината вестникът.
Поглед към морето: "Законът за Черноморието мина първото препятствие", отбелязва Дневник. След повече от две години Законът за устройство на черноморското крайбрежие най-после мина в четвъртък на първо четене през парламента с гласовете на управляващото мнозинство.
От опозицията го обявиха за закъснял, узаконяващ статуквото и незаконното строителство, тъй като няма да бъдат събаряни вече построените обекти. Вестникът дава подробности от закона и акцентира върху това, че вече се забранява строителството в периода 1 май-15 октомври, както и че се ограничават строежите до 2 км от плажа.
"Голямото мътене", коментира Труд. "Господа, че то вече няма къде да се строи!", пише изданието. Вместо закон за регулация на строителството трябваше да гласувате закон за събаряне на хотели в курортите, предлага вестникът.
Нещо забавно, но и също толкова сериозно откриваме на първата страница на Телеграф: "Летни плодове на курортни цени". Изданието продължава морската тема и съобщава: "150 хил. лв. глоба за торбичка в морето".
И като стана дума за морето, във Варна се събират "13 президенти на 13-а среща", посочва Труд. Страната ни за първи път е домакин на среща на държавните глави от Централна Европа.
Но да продължим темата за строителството. От същият вестник научаваме, че "Японската болница отваря през август". Болницата на д-р Торао Токуда, построена до столичния парк "София ленд", отваря врати през август.
Макар че официалното й откриване ще е наесен, когато от Токио ще пристигне пълен с японци самолет "Джъмбо джет", лекарите се подготвят да започнат прегледи и операции. След 10-годишна сага, свързана с неуредици по строежа на болницата, вече трескаво се довършват вътрешните й екстри.
В митницата чакат легла, операционни маси, модерни медицински апарати. В болницата на д-р Токуда, която ще има 1000 легла, ще може да се лекува всеки българин, информира изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!