Много храмове са запечатани, казват от синода и определят ситуацията като насилване на предвидените от закона процедури с цел постигане на ефект, който няма нищо общо със законността.
В декларация експрезидентът Петър Стоянов изрази възмущението си от "бруталните действия срещу свещеници от синода на дядо Инокентий".
Това е възможно най-неприемливият начин за постигане на църковно единство, посочва бившият държавен глава.
Според Стоянов такива действия могат да доведат само до задълбочаване на разделението между българските православни християни. (Вж. хронология на разкола от 1989 г. насам в Pravoslavieto.com).
В хода на полицейската акция свещенослужители на столичния храм "Св. Параскева" бяха задържани и разпитвани за самоуправство в Пето РПУ, предаде БНР.
Бившият премиер Филип Димитров, който присъства на запечатването на храма, определи ситуацията като "прокурорска бруталност" и "грубо погазване на човешките и религиозните права", което "безспорно се отразява много зле на образа на България като цивилизована страна".
"Момчетата от полицията са силно смутени тука, защото аз им обяснявам любезно, че първо трябва да ми сложат белезници и тогава да ме изведат навън, а те изпитват смут, защото явно разбират, че това така не става, но от друга страна, не могат да не изпълнят заповедите на прокуратурата...", заяви той по БНР.
Според градския прокурор Бойко Найденов отстраняването на свещенослужителите е заради самонастаняване.
Действията на полицията и прокуратурата са в пълно съответствие със Закона за вероизповеданията, обясни той за БНР и допълни, че преди да се пристъпи към запечатването на църковните храмове, към хората от т.нар. "алтернативен синод на Инокентий" е била отправена нотариална покана да напуснат незаконно заеманите от тях сгради.
"С писмо от страна на Българската православна църква (БПЦ) беше поискано съдействието на прокуратурата да бъдат отстранени самоуправните действия, извършени от лица от т.нар. "алтернативен синод". Това са бивши служители на БПЦ, които не са пожелали по законноустановения начин да освободят църковните имоти в Софийската митрополия", каза още той.
Действията на прокуратурата и полицията нямали нищо общо с образуваното преди месец следствено дело срещу длъжностни лица от синода на Инокентий.
Парламентарните групи на ОДС, СДС и НС изразиха безпокойство от събитията в българската православна църква, предаде "Дарик радио" (Darik.net).
Всяка от групите излезе с декларация, която осъжда намесата на държавата в църковните дела.
Депутатите от ОДС предупредиха, че съществува риск от насилие по повод намесата на полицията и прокуратурата в църквите, които свещениците от незаконния синод на Инокентий отказват да напуснат и след получаване на нотариалните покани от патриарх Максим.
Демократи за силна България (ДСБ) и БСДП се обявяват за разрешаване на църковния конфликт с мирни средства. Политическото вмешателство в духовните дела е недопустимо, се казва в декларацията им.
Според депутатите от партията на Костов новият закон за вероизповеданията не разрешава църковната криза, а само я задълбочава. От ОДС настояват за провеждане на обединителен църковно-народен събор и са готови да сезират Комисията за правата на човека в Страсбург.
Изявления направиха и парламентарните групи на СДС и "Народен съюз", които окачествяват арестите на свещениците на Инокентий като брутални действия на органите на реда, допълва "Дарик".
"Храмовете не са място за насилие. Това е поредният случай на безсилие и хаос, предизвикан от правителството на Сакскобургготски. Настояваме да бъдат незабавно спрени действията на полицията до произнасянето на съда. Всяка силова акция и намеса на държавата допълнително усложнява проблема и дискредитира България пред Европа", подчертават още депутатите от СДС и "Народен съюз".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!