Б ившият премиер Иван Костов е взел тлъсти комисионни за приватизацията на металургичния комбинат "Кремиковци" и Авиокомпания "Балкан". Това заяви главният прокурор Никола Филчев в интервю пред Нова телевизия. Сделките на кабинета Сакскобургготски за автомагистрала "Тракия" и БТК също са сключени заради материален интерес, заяви три дни преди да освободи креслото си Филчев.
В едночасов разговор с Цветанка Ризова в предаването "На четири очи" (интервюто беше излъчено и по Дарик радио) той определи приватизацията в България като престъпна, "защото доведе до дълбоко социално неравенство, внезапно и незаконно обогатяване на един и обедняване на друг, дълбоко обезвери хората. Тези дълбоки травми са причина за днешната престъпност".
"Преди 15 години всички взимахме по 200 лв., а след 15 г. едни се оказаха мултимилионери.
Приватизацията е съпроводена с тежки закононарушения.
Всяка управляваща партия продължи с промени в законодателството да парцелира властта и да я раздава. Преходът донесе и най-малко две последици: отслабване на държавноправния контрол и бурен ръст на престъпността", каза Филчев.
Според него престъпността е плод на приватизацията. Глобализацията и отварянето на границите също са спомогнали за бурния ръст на престъпността. Проблемът не бил в правоохранителните органи, и особено в прокуратурата, защото прокуратурата няма превантивна функция и не предотвратява престъпления.
Никола Филчев определи
три вълни на сериозна икономическа престъпност
в новата криминална история на България:
Първата - престъпните пари се получиха с натрупване на пари от югоембаргото от бивши служители на службите и МВР;
Втората ? през 1994-1996 г., с източването на банките, на спестяванията на хората и на държавни пари. Така бе приватизиран финансовият капитал на държавата.С тези незаконно присвоени пари в следващия период -1997 - 2001 г. - бе извършена и престъпната приватизация на материалното имущество на държавата;
Третата - Прокуратурата започна с търсене на отговорност, но дела като контрабандата на петрол с танкера"Хан Кубрат" още са висящи и въпросът не е към прокуратурата, а към съда.
Филчев собщи, че 60-70 дела са били внесени с около 200 души обвинаеми за източването на банките и с това Прокуратурата си е изпълнила задължението. Една част са с осъдителни присъди, други не са приключили.
Според него около 200 дела с около
1000 обвиняеми, включително министри от кабинета на Иван Костов
са обвинени в престъпни приватизационни сделки, и тези дела също са в съда.
Кремиковци бе подарено за тлъсти комисионни, подчерта Филчев. Според него договорът е изключително неизгоден. Документите се прехвърлят между Министерството на транспорта, Министерството на финансите и Агенцията по приватизация.
"Иван Костов е сметнал, че Кремиковци струва 1 лев. Сега само една част от него бе продадена за 300 млн.лв. Това показва неизгодността на сделката. Защо той оправдава сделката си? Заради парите, комисионните, които е взел. Очевидно е взел тлъста комисионна чрез толкова много хора, които прехвърлят отговорността от един на друг", кадза вече бившият Главен прокурор.
Той добави, че същото се отнася и за Авиокомпания "Балкан". "Там имаше 70 самолета, всеки с цена 2 млн. долара, общо 140 млн. долара. Всичко това е продадено за 150 000 долара, заедно с имотите и бюрата в чужбина, особено интересното бюро на "Балкан" в ЮАР заедно с часовете за полети и с два хотела - всичко това е 150 000 долара. Всичко е направено с толкова рафиниран начин, с преценка за целесъобразност и не е възможно да се търси отговорност. И накрая за капак ? решение на Министерския съвет, за да не може да се търси наказателна отговорност, защото тя е лична", напомни Филчев.
Филчев не отговори на въпроса: "Вие бяхте зам.-министър в правителството на Иван Костов, не носите ли солидарна отговорност и не е ли лична враждата ви с Иван Костов?"
Главният прокурор окачестви като дълбоко неизгодна и нечестна и сделката с магистрала "Тракия". Той посочи, че прокуратурата на границата на закона е спряла редица действия и е атакувала пред ВАС решенията на административните органи за автомагистралата, и с това е изчерпала законовите си възможности за реакция.
Филчев подчерта, че когато прокуратурата спря сделката с БТК, като реакция бе отнето правото на прокуратурата да предприема мерки за предотвратяване на престъпления. Всички тези сделки се сключват заради материалния интерес, подчерта още веднъж Филчев.
Искам Висшият съдебен съвет да реши въпроса със сигнала на МВР за Иван Григоров без мен,
така Филчев обясни шумния си скандал с председателя на Върховния касационен съд от последните дни.
Той твърди, че компроматът с фалшивата му медицинска експертиза е работа на "костовисти" - и тези, които са го съставили, и тези, които са го разпространявали.
"Иван Костов е специалист по подслушването, по компроматите, по наказателните акции",
заяви Никола Филчев. И уточни, че Костов многократно е ходатайствал пред него и му е писал писма срещу свои министри, като е настоявал да им се повдигнат обвинения.
Писмата се пазят в прокуратурата, заяви Филчев. Той подчерта, че не се е поддавал на натиска и тази е причината за конфликта между него и Костов. "Всичко срещу мен беше костовистки наказателни акции за това, че не обслужвам интересите му. Но дребни риби не могат да свалят главния прокурор, подчерта Филчев.
Преди седем години Филчев стана главен прокурор по настояване на Иван Костов, по онова време министър-председател, на тогавашния председател на Народното събрание Йордан Соколов и на Иван Григоров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!