М еждународният трибунал за военните престъпления в бивша Югославия в Хага оправда бившия македонски министър на вътрешните работи Любе Бошковски и осъди неговия телохранител Йохан Тарчуловски на 12 години затвор за убийство на цивилни албанци, предаде Франс прес.
Насилията, за които бяха обвинени двамата, са извършени по време на седемте месеца на конфликт в Македония между албанските бунтовници, които искаха по-големи права за многочисленото албанско малцинство в тази страна, и правителствените сили. Ставало дума за отмъщение ден след нападение на албански бунтовници срещу македонци.
Според обвинението Любе Бошкоски, 47 годишен, тогава министър на вътрешните работи, е знаел, но не е попречил на бившия полицай Йохан Тарчуловски, 33-годишен, да извърши нападение срещу албански жители на село Люботен в Северозападна Македония между 10 и 12 август 2001 г.
След нападението той не го е наказал, както е трябвало, посочи прокурорът.
Процесът срещу Бошковски и Тарчуловски започна през април 2007 г. и приключи през март 2008 г. Обвиняемите се обявиха за невинни по повдигнатите срещу тях обвинения за убийство, умишлено унищожение и жестокости.
Прокурорът бе поискал 12 години затвор за бившия министър и 15 години за неговия телохранител.
Македонското правителство поздрави оправдаването на Бошковски и изрази съжаление за присъдата на Тарчуловски, като запазва надежда, че в по-нататъшната процедура на обжалване на Тарчуловски ще му бъде дадена възможност да представи фактите, предаде агенция МИА.
Присъдата от 12 години затвор е противоречива и затова ще я обжалваме, заяви за МИА авдокатът на Тарчуловски Антонио Апостолски.
"Не е установено както трябва фактическото положение. Самата присъда е противоречива. В една част съдът приема, че три от жертвите са били членове на полувоенно формирование и са имали оръжие в момента на сблъсъка с полицейските сили, а в друга част - че не са били. И едните, и другите жертви бяха в цивилно облекло", каза Апостолски.
Тема №1 в македонските печатни издания е решението на Трибунала в Хага.
Овации и радост, а само няколко секунди след това - сълзи и разочарование, това е накратко атмосферата вчера в залата на съда на Трибунала, описана от "Дневник", която най-добре характеризира настроенията и в Македония след прочитането на присъдата.
"Довечера ще има тържества по повод връщането на Бошковски", "Разочарование от присъдата в Люботен", "Правителството и ВМРО- ДПМНЕ поздравиха присъдата за Любе", "Радостни камбани бият в родното село на Любе Челопек", са част от заглавията на информациите.
В редакционен коментар на Катерина Блажевска в "Дневник" се отчита, че присъдата от 12 години на Йохан Тарчуловски е "жертва пред Хагкския олтар".
В този смисъл, смята авторката, Тарчуловски ще остане единственият "символ на вината" от конфликта през 2001 г, след като много от командирите на бившата Армия за национално освобождение се сдобиха вече с имунитет, сядайки в парламента като депутати от Демократичния съюз за интеграция.
Близкият до опозиционните социалдемократи "Утрински весник" също така развива темата на няколко страници. Вестникът съобщава, че ексминистърът Бошковски се връща веднага в Македония с правителствения самолет, докато Тарчуловски ще бъде в някой европейски затвор.
Изданието констатара, че емоциите вчера в Хага и в Македония са били "поделени" между радостта от освобождаването на "брат Любе" и тъгата от 12-годишната присъда на Йохан.
Цитирани са и мнения на правни експерти, които са очаквали такова развитие на нещата - свобода за Бошковски и солидно наказание за Тарчуловски, като за това свое очакване изтъкват не само правни, а и политически аргументи.
Всекидневникът припомня, че случаят "Люботен", за който двамата македонци бяха подсъдими, е единственият, който пое Трибуналът в Хага, като остави други престъпления, преди всичко тези дело на Армията за национално освобождение, без последствия.
"Преполовена радост" - така националистическият "Време" оценява вчерашния ден след прочитането на присъдата. В редакционен коментар, съпътстващ обилната информация по случая, се търсят противоречия в присъдата, но все пак се признава, че в практиката на Трибунала няма прецедент двама обвинени да бъдат едновременно оневинени.
Авторът вижда сериозно противоречие в признанието на съда, че през 2001 г. в Македония е имало въоръжен конфликт, в който "е нормално да играят пушки и пистолети".
В освобождаването на Бошковски обаче се търси нещо повече "от освобождаването на един македонец". "С това се казва на света, че всяка държава има право да се брани от агресия, независимо от кого и от къде идва тя", заключава коментарът.
Вестник "Шпиц" акцентира на думите на вече свободния Любе Бошковски: "Утре вечер си идвам у дома и веднага започваме заедно борба за освобождаването на Йохан".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!