А лбанският политически блок в Македония и в района изведнъж и без някакъв специален повод през последната седмица постави отново на дневен ред темата за събитията през 2001 г. и за това кой на кого предлагал подялба на Македония, съобщава македонската телевизия А1.
В нея за първи път се включиха бивши ръководители на Албания. След бившия външен министър Паскал Мило, и бившият премиер Илир Мета заяви, че албанското правителство получило предложение за подялба на Македония, но го отхвърлило.
В центъра на аферата стоял бившият премиер на Македония Любчо Георгиевски.
Източници на информацията са лидерите на Демократичната партия на албанците в Македония (ДПА) Арбен Джафери и на Демократичния съюз за интеграция (ДСИ) Али Ахмети.
Али Ахмети заяви пред телевизия Алсат миналата седмица, че Любчо Георгиевски му предлагал подялба на Македония и промяна на границите в района.
Ахмети твърди, че Георгиевски му предложил компромис - част от Липково, където минаваше фронтовата линия, да отиде към Косово, а част от Тетово и Гостивар - към Албания.
Любчо Георгиевски заяви по този повод, че не му е ясно защо албанците отново поставят темата.
"За това трябва да попитате албанската страна и специално господин Ахмети, на когото виждам, че му е интересно да говори по темата тези дни", каза бившият македонски премиер.
Любчо Георгиевски заяви, че никога на никого, нито лично, нито чрез посредници, е предлагал каквато и да е подялба.
В защита на Георгиевски се изказа заместник-председателят на Демократичната партия на албанците Мендух Тачи, който каза, че "г-н Ахмети лъже без зрънце морал".
В политическите кръгове смятат, че основната причина за аферата е все по-очевидното сближаване между премиера Владо Бучковски и Любчо Георгиевски.
Слуховете стигат дотам, че предвиждат възможно прегрупиране на партийните сили и коалиции след, но и преди изборите, с евентуално включване на партията на Георгиевски - ВМРО-Народна и на Демократичната партия на албанците като партньори в правителството.
Подобна ситуация пряко засяга интересите на ДСИ, който губи своята позиция на ключов правителствен партньор.
Според източници на телевизията пряката атака на Ахмети срещу Георгиевски може да се смята за естествена, особено като се има предвид заплахата на ДПА да излезе с Бяла книга за ролята на Ахмети преди кризата и за резултатите, получени от ДСИ след нея.
Президентът Бранко Цървенковски със сигурност би се противопоставил на подобен сценарий, предава още А1.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!