Б ившият главен прокурор Никола Филчев най-сетне се яви за пръв път на делото за откритите в дома му подслушвателни устройства, след като няколко пъти бе безуспешно призоваван, а в предишните две заседания съдът му наложи парична глоба и го обяви за общодържавно издирване.
Тримата подсъдими - Йордан Йорданов, Борис Бояджиев, Пламен Арсов, бяха оправдани напълно по всички обвинения. Подсъдими бяха и Милчо Кирилов и Светозар Спасов, но наказателното производство срещу тях бе прекратено след тяхната смърт.
Това е второто дело около скандала с "бръмбарите". Първото бе срещу сегашния депутат и бивш шеф на Националната служба за сигурност Атанас Атанасов.
Присъдата може да бъде обжалвана или протестирана от прокуратурата пред Софийския военноапелативен съд в 15-дневен срок.
Прокурорът по делото кап. Илиан Георгиев заяви, че ще направи това, ако има допусната процесуална грешка.
Според него ако Филчев бъде приет като пострадало лице, е трябвало да му бъде осигурена възможност да се конституира като граждански ищец или частен обвинител.
Това право обаче не му е било дадено и според Георгиев може да се окаже причина присъдата да бъде обявена за нищожна от следващата инстанция.
Ако делото бъде върнато на първа инстанция, то ще започне от начало и ще бъде гледано от друг състав.
Филчев заяви, че според него е нередно да дава показания, тъй като е участвал в друго прецесуално качество.
Моите дълбоки убеждения са, че законът забранява да съм свидетел по това дело, защото съм участвал както в извършването на отделни следствени действия, така и съм давал отделни указания по хода на разследването, аргументира се той.
По думите му, ако неговите свидетелски показания бъдат взети предвид, това ще опорочи присъдата и следващата инстанция ще я отмени.
Филчев заяви, че би било по-добре, ако е участвал в делото на по-ранен етап, но имало "недоразумения" с призоваването му.
Бившият обвинител №1 не изневери на арогантния си маниер на държание към журналистите и преди заседанието отклоняваше всичките им въпроси, пращайки ги да се разходят и да "изпият по едно кафенце".
Повече информация за медиите той обеща "като свърши делото" и не пропусна да прати за пореден път журналистите за зелен хайвер, като обеща, че "пак ще има пресконференция на стълбите на театъра тия дни".
Попитан дали е платил глобите, които съдът му наложи, Филчев отговори: "Аз получавам ли заплата? Нямам представа и за двете глоби."
По думите му смешно било да се мисли, че е имало сключена сделка за неговото назначаване за посланик в Казахстан, закъдето замина тихомълком само ден преди заседанието на съда през юни.
Преди време заместник-главният прокурор Христо Манчев споделил пред Филчев, че заедно със жена си и с техни роднини възнамеряват да строят хотел, но в това бившият обвинител №1 не виждал никакъв проблем.
На журналистически въпрос редно ли е висши магистрати да строят хотели, Филчев отвърна остро: "А на палатки ли да живеят? Откъде да знам дали е редно. Това са си техни неща."
По отношение на другия си подчинен - Николай Ганчев, Филчев предположи, че средствата, с които той строи хотел във Велинград, са от наследство.
Той заяви, че не е имал конфликт с убития прокурор Николай Колев и отрече да е познавал, още по-малко да е имал интимни отношения, с екзекутираната ямболска адвокатка Надежда Георгиева, както твърдяха някои свидетели по делото за убийството й.
Все пак Филчев ви спомни, че тя и сестра й са били негови студентки.
По повод на така наречената "Савойска афера" бившият главен прокурор за пореден път заяви, че след като не е сключена сделка, не може да се говори за извършване на престъпление.
Твърдението, че сигналът за нея "отлежавал" в бюрото му, той определи като "измислици на някои симпатяги".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!