С енаторът демократ Барак Обама догони бившата първа дама Хилари Клинтън и застана в челото на проучване на общественото мнение на национално равнище в навечерието на първичните избори в щата Ню Хемпшир.
Според допитване на института "Галъп". Хилари Клинтън и Обама разполагат с еднакъв рейтинг от 33%, след като досега г-жа Клинтън стабилно водеше.
В средата на декември, преди победата на съперника й в първия етап от надпреварата - партийните събрания в Айова на 3 януари, Клинтън водеше с цели 18 пункта. Оттогава тя загуби 12, а Обама спечели 6 пункта.
Третият участник в състезанието сред демократите - Джон Едуардс, който до голяма степен бива засенчен от "дуела на звездите", също набира сила. Сега склонни да гласуват за него са 20% от анкетираните, докато през декември те са били 15%.
При републиканците същото допитване потвърждава сериозния напредък на Майк Хъкаби след победата му в Айова, която го изстреля в челна позиция с 25% от потенциалните гласове (с 9 пункта повече, отколкото през декември).
Той е следван от бившия кмет на Ню Йорк Рудолф Джулиани - с 20%(спад от 7 пункта) и сенатора от Аризона Джон Маккейн, който получава 19% подкрепа (увеличение от 5 пункта).
Бившият губернатор на щата Масачузетс, милионерът Мит Ромни, остава назад със скромните 9%, изпреварен от актьора и бивш сенатор Фред Томпсън, който има 12% от потенциалния вот.
Хилари Клинтън почти стигна до сълзи в края на предизборно събрание в щата Ню Хемпшир в понеделник - в навечерието на първичните избори там, и на фона на социологически проучвания, които показват, че губи водещата си позиция в полза на главния си съперник в Демократическата партия Барак Обама, съобщиха информационните агенции.
"Някои хора мислят, че изборите са игра. Смятат, че нещата се свеждат до това кой се издига и кой пада", каза тя, задавена от емоции. Става дума за страната ни, за бъдещето на децата ни и за всички нас взети заедно, добави бившата първа дама.
Запитана как се чувства, тя каза: "Не е лесно и не бих могла да се занимавам с това, ако не вярвах пламенно в онова, което върша. Тази страна ми даде толкова шансове, че не бих искала да се връщаме назад. Това е нещо много лично за мен, не е просто политика, ще видим какво ще стане".
Въпреки че дълго бе сочена за фаворит в сондажите, на партийното събрание на демократите в Айова на 3 януари тя остана трета, изпреварена от Барак Обама и Джон Едуардс.
Пред телевизия Си Би Ес г-жа Клинтън заяви, че тя няма да се откаже от надпреварата, дори да изгуби и в Ню Хемпшир. Каквото и да стане на 8 януари, ние продължаваме и ще стигнем до края на процеса на 5 февруари (когато ще бъдат първичните избори в около 20 щата), каза тя.
Франс прес отбелязва, че емоциите могат да изиграят решаваща роля в изборния процес в САЩ. Агенцията припомня, че според много анализатори кандидатът на демократите Едмънд Мъски загуби на първичните избори през 1972 г. когато се разплака, отговаряйки на въпрос за здравословното състояние на жена си.
През 2004 г. фаворитът на демократите Хауърд Дийн се прости с шансовете си когато нададе вик след провала си на първичните избори в Айова и сцената бе показвана многократно дни наред по телевизионните канали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!