С тудената война се завръща, четем на страниците на тазседмичното издание на "Курие Интернасионал". Венецуела и Гватемала са в конфликт от началото на тази седмица заради временно място в Съвета за сигурност.
Борбата за този ценен мандат може да се съпостави с дипломатическата борба между САЩ и един от най-големите им противници - президентът на Венецуела Уго Чавес.
Международната преса няма как да не коментира задънената улица, в която са изпаднали участниците в този конфликт.
Обединените нации вече имат достатъчно подобни грижи и нямат нужда от още един подобен проблем, пише британският "Файнаншъл Таймс".
След 22 тура на избори, детайлно проследени от венецуелския "Ел Насион" двете страни изглежда невъзможно да се разберат. Чавес иска мястото в Съвета за сигурност защото така ще разполага с трибуна, от която да произнася дългите си речи срещу САЩ и техния империализъм.
"Файнаншъл Таймс" припомня, че именно от трибуната на ООН Уго Чавес нарече президента Джордж Буш "дявол".
Подобно поведение, твърдят много от всекидневниците, едва ли може да допринесе за световния мир.
Друга война - по-скоро социална, се разпали напоследък. Това битката за или против фереджето.
През март 2004 г., четем в социалната рубрика на същото издание, Франция прие закон, който забранява носенето на фереджета в училищата.
Законът бе подложен на множество критики от редица европейски страни. Днес Великобритания и Италия са изправени пред същия проблем.
"Фереджето е знак за разделение. То създава неудобство на онези, които не принадлежат към мюсюлманската общност", казва британският премиер Тони Блеър, цитиран от "Индипендънт".
Изказването на премиера идва в момент, в който в страната се води отворен дебат по проблема, особено след като един от британските университети забрани носенето на фередже в сградата си, а дирекцията на начално училище в Йоркшир уволни една от учителките по същата причина.
Блеър потвърди, че е настъпила промяна в поведението на правителството, което винаги е подкрепяло мултинационализма в страната.
Но така явно само е окуражавало създаването на паралелна реалност и има опасност тези две реалности никога да не съвпаднат, продължава всекидневникът.
Италия също е засегната от проблема. Лидерът на италианското правителство Романо Проди избра по-умерен път, одобрен от целия кабинет.
Той не отхвърля носенето на фередже, но при условие че жената все пак е разпознаваема, четем на страниците на "Ла Република". Спорът за носенето на фередже разгорещява духовете и в арабските страни, продължава изданието.
В Египет Саад Салех, професор по право в университета в Кайро, окачестви носенето на фередже като "плачевно" по време на телевизионен дебат.
В Тунис обаче устояват на всякакъв тип фереджета. В страната е престъпление жената да не носи фередже и онези, които не се подчиняват биват арестувани, коментира "Кориере Дела Сера".
Според тунизийския "Ла Прес", поддръжник на правителството, обаче фереджето не е нищо повече от социално условие, защото набожността и благочестието са едни от най-добрите обичаи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!