Към средата на века човеците ще се влюбват и женят за роботи.
Футуристичното и леко налудничаво предсказание принадлежи на Дейвид Левай, английски изследовател в областта на изкуствения интелект. Според учения в най-скоро време човечеството ще регистрира драматичен напредък в сферите на роботиката и изкуствения интелект. Забравете резките движения и изкуствено звучащите гласове, които неизменно се вписват в днешната ви представа за роботите. Този технологичен скок ще ги превърне в механизирани форми на живот, абсолютно наподобяващи човека. До средата на века роботите ще станат досущ като човека – те ще водят интелигентни разговори, ще изпитват чувства, и ще се съобразяват с човешките емоции. Нещо повече – много скоро след това андроидите ще се превърнат в една своеобразна нова човешка раса. Те ще се бъдат наши приятели, помощници, сътрудници, съветници, любовници и дори съпрузи!
"Не бе толкова отдавна времето когато роботите бяха внедрени в фабриките при производството на коли. Последва внедряване на роботите в пощенските услуги. Много скоро след това се появиха и първите роботи-кученца. Днес вече се произвеждат роботи, които да се грижат за възрастните хора. През последните 20 години тенденцията в роботиката красноречиво ни показва как връзката между робот и човек става все по-лична и емоционална. Едно е сигурно - за вбъдеще тя ще става все по-емоционална и дори интимна и сексуална.” - споделя Дейвид Левай в своята книга „Любов и секс с роботи”, чиято премиера е ще се проведе в Лондон на 6-ти ноември.
„Сексът с роботи е по-близко във времето от колкото всеки от нас си го представя. Той ще се превърне в реалност най-вероятно само до 5-6 години. Създаването на робот-сексуален партньор е много по-лесно от създаването на робот, които да е добра компания за приятелски разговор. Най-големия прелом в роботиката ще настъпи, когато разработките в сферата на изкуствения интелект напреднат в степен достатъчна за сътворяването на изкуствено роботично самосъзнание, способно за изпитва чувства и емоции.
Напредъка в тази област е наистина бавен и мъчителен. Резултатите за последните 50 години не са никак задоволителни. Актуалните днес достижения достигат до създаването на самосъзнание на изключително ниско ниво и абсолютно елементарни модели на емоции.
Налице са и някои софтуерни разработки, способни да осъществяват сравнително интелигентен разговор. Създаването на изкуствен интелект, способен да води интелигентен, но и увлекателен приятелски разговор е за съжаление все още ситуирано сравнително далеч в бъдещето – може би на около 15г. До създаването на изкуствен интелект, които може да води усложнени спорове или дебати ни делят най-малко 20-30 години.” – завършва с тъга в очите своята изповед Дейвид Левай, който освен всичко оставало е международен гросмайстор, който от години се труди и над компютърни шахматни симулации.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!