С основаването на читалището в България се създава единствената у нас библиотека от брайлови книги. До началото на 90-те прекопирането им е ставало на ръка. По-късно, със съдействието на неправителствени организации, са осигурени компютри, брайлови дисплеи и принтери, програмни продукти.
Днес библиотеката към читалището, единствена в страната, разполага с около 2000 заглавия в 19 000 брайлови тома. Читалището разполага и с т.нар. "говорещи книги" - записани на магнетофонна лента. От 1994 г. са на разположение и т.нар. "електронни книги", които могат да се четат с помощта на говорещ синтезатор, инсталиран в компютъра, обяснява Би Ти Ви.
"Читалището е уникална културна институция за хора с физически увреждания - пише още в сайта му. - В България няма друга подобна организация на инвалиди. То притежава националния брайлов фонд и има малки филиални библиотеки в Пловдив, Дряново, Варна и двете училища за деца с нарушено зрение."
То е и единственото издателство в България, което отпечатва художествена и справочна литература на брайлов шрифт, както и учебници за слепите студенти; предоставя им и учебници на магнитен запис върху дискета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!