За Интернет журналист на годината бе обявен д-р Дейвид Уайтхаус, редактор в отдел "Наука/Технологии" на "Би Би Си нюз онлайн", а съобщението му за сензационното откриване на депа със замръзнала вода на Марс (Ice reservoirs found on Mars) бе обявено за най-добрата научна публикация в Интернет. След него остана Галима Бухарбаева от "Institute for War and Peace Reporting".
Призът за цялостно представяне в журналистиката онлайн беше даден на сайта "Hold the Front Page", създаден в услуга на работещите в регионалните медии във Великобритания.
Интернет изданието на испанския вестник "Ел Мундо" спечели в три категории, благодарение на отличното отразяване на световното по футбол в Япония и Южна Корея. Минисайтът, посветен на мондиала, бе отличен за дизайн и навигация, а Elmundodeporte.com - в категорията "спорт".
Репортаж, озаглавен "Back Comes the Blue Pencil", донесе отличие за репортаж на Института за отразяване на войната и мира (Institute for War & Peace Reporting). Статията разглежда заплахата от нова цензура в румънските медии, заради необходимостта да се опазят тайните на НАТО след приемането на страната в алианса.
Би Би Си спечелиха награди за очерка на двама журналисти, пропътували близо 2000 км, за да "инспектират" състоянието на британските железници, като класират най-добрите и най-лошите жп маршрути, както и за разследването на скандала с починали бебета в кардиохирургията в Бристол. Като публикация №1 в раздел "Икономика" бе определена блокът им с материали, посветени на въвеждането на еврото в обръщение, а в "Технологии" - Welcome to the era of drive-by hacking. Би Би Си бяха обявени за най-добри и в музикалната журналистика заради отразяването на смъртта на Джорж Харисън.
Публикация в "Ню сайънтист" за опасността от радиоактивна зараза от урановите мини в Русия след наводненията там бе наградено в категорията "Околно среда", а Vietnam Imperial спечели в категорията "Пътешествия". Медийният портал "Преснет", обединил десетки журналистически организации, също бе отличен за разследванията си.
Наградите за европейска е-журналистика (EOJ Awards) се дават за четвърта поредна година от "NetMedia", Великобритания. Определят се от жури, съставено от 122 журналисти и експерти в областта на дигиталните медии от водещи издателски къщи в Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!