Българите се съгласиха да затворят двата най-стари реактора в край на годината, но ЕС иска следващите два реактора също да бъдат затворени, въпреки подобренията, правени през последното десетилетие, обяснява Би Би Си. Цитиран е зам.-главният инженер Сабин Сабинов и се добавя, че страната печели милиони долари от износа на електричество, а Козлодуй осигурява 50% от тока за вътрешно потребление.
Затварянето на четири от общо шестте реактора (както настоява ЕС, за да продължат преговорите за присъединяване) би имало катастрофално влияние върху икономиката, коментира Би Би Си. "ЕС носи отговорност за безопасността на гражданите си, както и за жителите на бъдещите страни членки - казва обаче ръководителят на Делегацията на Европейската комисия у нас Димитрис Куркулас. - Ние не искаме от българите да затворят цялата АЕЦ, а само първите четири блока. Смятаме, че те имат някои конструкционни проблеми, за които не могат да бъдат направени подобрения."
Българите обаче отказват да приемат този натиск и отговарят, че Козлодуй не е Чернобил, добавя Би Би Си. Енергийният министър Милко Коваче обяснява: "Някои хора гледат на това като на изнудване, тъй като за да поставиш някакви условия на човек, който става член на твоя клуб, вътре в този клуб трябва да се подчинявате на същите условия." Цитирани са и служители в централата, които казват: "Искам България да бъде приета в Европа, но на базата на равнопоставеност, а не да бъдем принудени да влезем там като просяци."
Бавното придвижване към ЕС обаче може да се забави още повече, ако те не приемат условията, пише авторът на финала. В Козлодуй, както навсякъде другаде, жизненияг стандарт е на границата на песимизма; сега хората научават каква цена трябва да платят, за да подобрят живота си, заключава Би Би Си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!