Б рутният вътрешен продукт (БВП) за първото тримесечие е 7%, което е най-високото ниво от 1998 г., когато имаше възстановяване от кризата през 1996-97 година, отчете икономистът Георги Ангелов от "Отворено общество" в доклада си "Макро Уоч", представен на конференцията за състоянието на икономиката в средата на 2008 г.
Увеличават се инвестициите, второ тримесечие износът расте повече от вноса, земеделието обаче продължава да отчита спад и произвежда под 5% от БВП.
България има най-нисък БВП на глава от населението в сравнение със страните от ЕС. Инфлацията остава на сравнително високи нива от 14-15%.
Храните и свързаните с тях услуги са основен източник на инфлация, но в последните месеци тя се генерира и от повишаването на цените на горивата, както и от акциза на цигарите. Поскъпването на електроенергията също ще допринеся за увеличаване на инфлацията.
35,5% от разходите на домакинствата са за храна, напитки, алкохол и цигари, сочат данни от доклада.
По думите на Ангелов бюджетният излишък на страната се развива по-добре от всякога и вече е по-голям от сумата, предвидена за цялата година.
Той заяви, че очакваният растеж на БВП за 2008-а е със средна стойност 5,9 %, а инфлацията може да достигне до 9%.
Безработицата продължава да намалява умерено и през май достига 6%, което е най-ниското равнище, отчитано някога. Заетостта нараства, но България е далеч от постигането на целта в ЕС за 70% заетост, тъй като имаме около 62%.
Проблемът с недостига на работна сила в предприятията става все по-голям, заяви Ангелов.
Има работни места за образовани и квалифицирани хора, но няма вече такива кадри, твърди икономистът. Има конкуренция между работодателите, а това води до ръст на разходите.
Предизвикателствата са: дефицит на образовани и квалифицирани работници и служители и нужда от продължаващо повишаване на заетостта.
Препоръките на експертите са пазарът на труда да стане по-гъвкав, да се намали данъчно-осигурителното бреме, да се работи за намаляване на броя на отпадащите в училище, да се подобри качеството на средното образование, да се намали броят на заетите в държавния сектор на икономиката.
Според оценките на Световната банка (СБ) България и Румъния са най-слаби при ефективността на държавното управление от всички страни членки на ЕС.
Страната ни се представя особено зле в категориите "върховенство на закона" и "контрол върху корупцията", стана ясно още на форума, организиран от Институт "Отворено общество".
Според икономическите експерти рисковете за българската икономика са финансовата криза, предизборният популизъм и спиране на реформите, цената на петрола, забавянето на здравната реформа, както и заплащането в държавния сектор.
Те препоръчват продължаване на данъчно-осигурителната реформа насочена към по-ниско данъчно облагане, ускоряване на темповете на структурните реформи, подобрявана на бизнес средата, запазване на икономическата стабилност и валутния борд и подготовка за влизане в еврозоната.
Според тях са нужни и институционални реформи - в МВР , администрацията и съдебната власт, по-гъвкав пазар на труда и подобряване на образователната система, както и съкращаване на излишните чиновници и други заети в държавния сектор.
По думите на икономиста Георги Прохаски инфлационният скок от миналата година не може да се повтори, а тази година в условията на валутен борд и добра земеделска реколта не е възможна двуцифрена инфлация.
Според него съществуват не малко скрити картелни споразумения у нас и посочи като пример необичайното покачване на цените на алкохола през последните месеци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!