П резидентът на САЩ Барак Обама намери баланс между мрачната икономическа действителност и по-обнадеждени перспективи в опит да успокои разтревожените американци, че страната им ще излезе от кризата по-силна от преди, предадоха Франс прес и Ройтерс.
"Въпреки че икономиката ни е отслабена, а доверието ни е разклатено, въпреки че живеем в тежки и несигурни времена, искам всеки американец да знае това: ще изградим наново и ще се възстановим. И САЩ ще излязат по-силни от преди", заяви Обама в първата си реч пред двете камари на Конгреса.
Президентът от Демократическата партия отправи
косвени критики към предшественика си - републиканеца Джордж Буш
за сегашното лошо икономическо състояние на страната и огромния й външен дълг с предупреждението, че "е дошъл денят за уреждане на сметките".
Изтъквайки разграничаването си с някои от спорните политически решения на Буш, които навредиха на облика на САЩ в чужбина, Обама подчерта, че "САЩ не измъчват".
Обама нареди закриването на осъдения в цял свят военен затвор в Гуантанамо, където са задържани заподозрени терористи, припомня Ройтерс. Той се ангажира в речта си да осигури на заловените от САЩ заподозрени терористи "бързо съдопроизводство".
Президентът обеща да увеличи броя на войниците
в сухопътните сили на САЩ и на морските пехотинци.
Той също така обеща да увеличи заплащането на военнослужещите и да осигури на ветераните по-добри медицински грижи и обезщетения.
Обама отбеляза, че САЩ пренасочват военното си усилие от Ирак към Афганистан и заяви, че скоро ще обяви решения за Ирак, които "по отговорен начин ще сложат край" на непопулярната война на САЩ там.
Вашингтон планира да изтегли войските си от Ирак до август 2010 г. - 19 месеца след встъпването в длъжност на Барак Обама, предадоха Асошиейтед прес и ИТАР-ТАСС, позовавайки се на пожелали анонимност представители на американската администрация.
Планът за изтегляне ще изпълни едно от основните обещания на Обама от предизборната му кампания, макар и малко по-бавно от предвиденото. Обама беше казал, че ще изтегли войските от Ирак за 16 месеца, или по около една бригада на месец след полагането си на клетва на 20 януари.
Източниците уточниха, че очакват Обама да съобщи плана тази седмица. Те добавиха, че САЩ ще оставят в Ирак между 30 000 и 50 000 войници, които ще съветват и обучават иракските сили за сигурност.
В момента в Ирак има около 142 000 американски войници.
За да върне доверието в бюджетната политика на правителството той обеща да скъса със старата практика на администрацията на Джордж Буш, която не включваше в текущия бюджет всички разходи, свързани с войните в Ирак и Афганистан.
"В продължение на седем години ние бяхме нация във война. Повече няма да крием цената на това", подчерта президентът на САЩ.
Обама защити икономическите си планове
и изложи обхватна вътрешнополитическа програма, включваща реформа на здравното осигуряване и енергийна независимост.
Той се ангажира да осигури повече средства на здравната система на САЩ, за да бъде намерен лек срещу рака "по наше време".
Тази здравна реформа "ще осигури най-значителните средства, които някога са били отпускани на превантивното лечение, защото това е един от най-добрите начини да се поддържат хората здрави и да се контролират разходите" в здравеопазването, изтъкна Обама.
Президентът на САЩ поиска от Конгреса да въведе система за
обмен на квоти за емисии на парникови газове
в рамките на борбата срещу глобалното затопляне.
Барак Обама призова младите американци да не се отказват от гимназиалното си обучение и заяви, че САЩ се нуждаят от по-образовани работещи, за да отговорят на предизвикателствата на бъдещето.
"Доброто образование не е само мост към успеха, то е задължително условие", заяви той.
Обама обеща да отпусне повече средства за образователната система и подчерта, че САЩ имат "едно от най-високите равнища на прекъсване на средното образование сред развитите страни".
Реформирането на образователната система обаче не е достатъчно, изтъкна той.
"Отговорност на всеки е да участва в това усилие. Затова тази вечер моля всички млади хора да се ангажират минимум една година да следват или да преминат професионално обучение.
Напускането на училище вече не е вариант
Това е не само предателство към себе си, това е предателство към страната си, а тази страна се нуждае от таланта на всички американци", заяви президентът на САЩ.
Обама обеща да защити затруднените от кризата автомобилостроителни компании заявявайки, че "страната, която е изобретила автомобила, не може да го изостави".
"Ангажираме се за обновена и пресъздадена автомобилна индустрия, която е в състояние да удържи на конкуренцията и да спечели. Милиони работни места зависят от това. Десетки градове зависят от това. И мисля, че страната, която е изобретила автомобила, не може да го изостави", подчерта той.
В опит да покаже, че ще спази обещанието си за фискална отговорност Обама заяви, че има
възможност за 2 трилиона долара спестявания
в бюджета през следващите десет години.
Той поиска от Конгреса бързо да приеме закон за регламентиране на финансовата система.
"За да се уверим, че криза с такива мащаби няма да се повтори, моля Конгреса бързо да одобри закон, който най-сетне ще реформира остарялата ни система за регулация", каза Обама. Той също така обяви създаването на фонд за финансиране на заеми за потребители и малки предприятия.
"Ще създадем нов фонд за заеми, който ще е най-голямото усилие в това отношение, за да се даде достъп до заеми за автомобили, за училище, за малките предприятия, за потребителите и за предприемачите, които са двигателят на нашата икономика", заяви държавният глава.
Той предупреди, че спасяването на банковата система на САЩ може да струва повече от предвидените средства, но увери американците, че
банковите им влогове са в безопасност
"Но ако действието ще струват скъпо, мога да ви уверя, че бездействието би струвало още по-скъпо", заяви той и добави, че на американската икономика може да са нужни повече от десет години да се възстанови напълно.
На заседанието на двете камари на Конгреса присъстваха повечето конгресмени и сенатори, вицепрезидентът Джо Байдън, който е и председател на Сената, председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси и почти всички членове на кабинета, както и избрани гости.
От съображения за сигурност отсъстваше министърът на правосъдието
Ерик Холдър, който по време на произнасянето на речта на Обама се намираше на неназовано безопасно място.
Това се прави по традиция, за да се съхрани приемствеността на властта в случай на сериозно нападение или тежко природно бедствие. По същата причина от залата отсъстваха и няколко парламентаристи.
Сенатът на САЩ одобри с 80 на 17 гласа номинацията на Хилда Солис за министър на труда. Кандидатурата й се разглеждаше повече от месец. Според местни медии това е било заради неизяснени въпроси около неплатени данъци на компанията на съпруга й.
След одобряването на номинацията на Солис в правителството остават само два вакантни министерски поста - на търговията и на здравеопазването.
Според източник от администрацията на САЩ Обама се е спрял на бившия губернатор на щата Вашингтон Гари Лок за министър на търговията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!