Н а първата си страница в."Труд" пише, че заради готвено рязко вдигане на акциза от 2008 г. "Цигарите погват 4 лв.". Кутия "Виктори" може да поскъпне от 2,60 на 3,40 лв.
В ЕС минималният задължителен акциз е 64 евро за хил. къса цигари, в момента у нас налогът е двойно по-нисък, отбелязва вестникът и допълва, че по график, договорен с Брюксел, България трябваше да постигне минималното ниво през 2010 г.
Във финансовото министерство обаче обмисляли срокът да бъде изтеглен с една година напред, което означавало по-рязко поскъпване от планираното. Възможно било акцизната "буря" да засегне и спиртните напитки и горивата, пише в. "Труд".
"Без поскъпване на тока - през зимата режим", е озаглавено интервю във в."Труд" с главния изп. директор на НЕК Любомир Велков. "Режим може да има при положение, че бъдат спрени няколко блока в комплекс "Марица-изток" заради липсата на сероочистващи инсталации. Това ще доведе до загуби от около 1000 мегавата, което не е смятано при правенето на енергийния баланс.
Спрат ли тези 1000 мегавата, значи ще има режим. Просто защото няма откъде да купим ток точно през зимата. Или ако купим, ще бъде на баснословни цени. В ръцете на Министерския съвет е дали ще се пристъпи към спиране на блокове", казва Велков. По думите му алтернативата е те да продължат да работят, като се плащат някакви глоби, че замърсяват околната среда.
"Чуждите инвестиции изпадат в застой", пише в заглавие в. "Дневник". Дефицитът по текущата сметка на България за четирите месеца на годината до април нараства с 47% на годишна основа до 2.14 млрд. евро, цитира вестникът публикуваните в петък данни на БНБ. В съотношение към брутния вътрешен продукт на страната това прави 8%, показват изчисленията на банката. В основата на отрицателното салдо по сметката е дупката във външната търговия, която също се разширява с близо 50% за периода до над 2.07 млрд. евро, се посочва в публикацията.
Според "Дневник" данните за огромния дефицит се приемат доста тревожно от икономистите, тъй като преките чуждестранни инвестиции за периода, които го финансират, не се увеличават и дори леко намаляват до 1.15 млрд. евро. Освен това за разлика от миналата година, когато го покриваха на близо 80%, сега покритието, което притокът на външни капитали осигурява, е 54%, отбелязва изданието.
Нов терминал на варненското летище влиза официално днес в експлоатация, съобщава в."Сега". Новото съоръжение е с площ 6000 кв. м. В него има 10 гишета за регистрация, две багажни ленти и 6 бюра за граничен контрол. Инвестирани са около 6 млн. лв.
"Изграждането на терминала е част от програмата за инвестиции, свързани с незабавни подобрения в обслужването на летището през летния сезон", са заявили от концесионера "Фрапорт", който освен Варна държи и аеропорта в Бургас. За целия срок на концесията компанията планира да инвестира около 403 млн. евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!