С ред основните теми в днешните европейски вестници е решението на Иран да възобнови пълномащабното обогатяване на уран в центъра си в Исфахан.
Германската преса обаче пише за изявленията на премиера на Бавария Едмунд Щойбер по адрес на гласоподавателите в Източна Германия. Според вестниците неговите изказвания правят живота труден за неговите опозиционни партньори преди насрочените за септември общи избори в страната.
През миналата седмица Едмунд Щойбер каза, че не може да приеме, че "изтокът" ще реши кой ще спечели вота през септември. "Не трябва, в крайна сметка, незадоволени хора да решават съдбата на Германия" - добави тогава Щойбер.
В четвъртък той бе цитиран да казва, че "за съжаление нашите граждани не са толкова интелигентни навсякъде, колкото са в Бавария".
Какво, по дяволите, се опитва да постигне най-важният регионален лидер на партиите в Християнския съюз, описвайки част от електората толкова грубо, пита "Зюддойче цайтунг".
Под заглавие "Стената в главата на Щойбер" вестникът твърди, че баварските политици гледат на Източна Германия като на "неприемливо чуждо тяло".
"Зюддойче цайтунг" прави заключението, че партиите в Християнския съюз не трябва да много да умуват, ако изгубят през 2005 г. изборите в източните райони на страната.
"Фратнкфуртер алгемайне цайтунг" предвижда "големи съпъстващи жертви при гласуването в Източна Германия". Ако обиждате милиони хора, не бива да са изненадвате, ако те се обърнат към Партията на демократическия социализъм, или към други партии, които им обещават спасение, коментира изданието.
Испанският "Паис" оценява обстановката след решението на Иран да не уважи искането на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) да спре обогатяването на уран.
Според изданието позицията на МААЕ "отразява явното нежелание на Запада да възприеме политика на конфронтация към режима на аятоласите". Сред причините зад призивите за всеобхватно отношение от страна на Запада е нетърпящата ограничения цена на петрола, смята вестникът.
Според "Паис" това прави западните икономики непродуктивни и нежелаещи да откриват нов фронт срещу някоя от страните производителки на петрол. За изданието друг фактор е колебанието на САЩ да усложни положението си в Ирак, като "използва сила срещу неговия огромен ирански съсед".
Иранската политика е политика на несловоохотливост. Празните приказки и много малките жестове имат за цел да спечелят време на Иран, коментира вестникът.
Германският "Берлинер цайтунг" пише, че споровете около иранската ядрена програма трябва да бъдат разглеждани на фона на факта, че страната не нарушава своите задължения.
Според вестника "няма доказателства, че страната се опитва да разработи ядрени оръжия". Изданието допълва, че Договорът за неразпространение на ядрените оръжия не забранява обогатяването на уран за невоенни цели.
"Берлинер цайтунг" признава, че Иран може би се стреми да развие законна ядрена програма, целейки да се доближи до нейна военна версия, но допълва, че това е само хипотеза.
Единствения изход от задънената улица в момента е САЩ да приемат искането на Иран за гаранции за неговата сигурност, смята изданието. Това е разбираемо заради войната в Ирак и присъствието на американски военни в много съседни на Иран държави, пише "Берлинер цайтунг".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!