Е дни рисуват, други чистят. Всяка година Берлин изразходва 50 млн. евро за почистването на графитите. В Холандия противодействат със ултразвук, който плаши и кара младите художници да бягат.
Някои смятат графитите за градско художествено средство за изразяване. Графитите вече имат своето място в изложбените зали и музеите.
Според други обаче уличните рисунки са си просто вандалски акт
Берлин е в челото на европейските градове, нашарени с графити. В резултат на това обществените служби и обществения транспорт има специални екипи, които се занимават с проблема.
Всеки ден Етиен Алтман се занимава с някой вагон на една от градските транспортни компании.
Той разказва, че с голяма четка трябва да се нанесе почистващ продукт. Става въпрос за вид гел, който се оставя да подейства между 5 и 10 минути и така се разрушава повърхностния слой на боята.
Проблемът е, че често пъти графитите съдържат два или три слоя спрей. Тогава е необходимо операцията да се повтори. За ъглите и прозорците използват специални кърпи.
Почистването при всички случаи отнема време и изисква екипи, които да се занимават само с това.
Според някои оценки всяка година се почистват около 370 хил. кв. м графити
Изчислено е, че за изчистването на един кв. м отива четвърт час. Това обяснява и защо Берлин отпуска милиони за "борбата" с графитите.
От миналата година градът е домакин на Международен конгрес против графитите. Целта е да се обмени опит в борбата срещу това градско изкуство, но на първия форум не бяха дадени революционни идеи.
Проблемът е, че в по-голямата си част художниците са непълнолетни и не могат да попаднат под ударите на закона в цялата му тежест.
В Холандия предпочитат да възпират авторите на графити, отколкото да търпят творенията им. В Ротердам са инсталирани сирени, които са твърде неприятни за слуха, особено на младежите.
Идеята на градската управа е първата по рода си в страната, но е заимствана от Великобритания. Звукът наподобява комар и кара младежите да бягат като мишки, както са забелязали със задоволство властите.
Звукът, който излъчват малките черни кутии, монтирани високо на стените,
може да бъде чут само от лица под 25 годишна възраст
При пълен режим на работа системата може да разпространи звук до 45 децибела в радиус от 20 метра.
Най-напред системата е изпробвана на метро станция. После е внедрена в един от кварталите на Ротердам, ползващ се с лоша репутация и жертва на графити.
Според местните власти звуковата система има желания ефект и графитите са намалели. Разбира се, тя си има и своите противници. Някои изтъкват, че мярката отнема на гражданите правото свободно да разполагат с обществените места.
Други изтъкват, че така не се решава проблемът, а само се насърчават младите да рисуват на другаде.
Собствениците на кучета пък се оплакват от потенциалното зловредно влияние на звука върху домашните им любимци.
У нас стени, изоставени автомобили, вагони на влакове, подлези станаха територия за изява на художествените заложби на млади хора, почитатели на ъндърграунд културата.
"Аерозолното изкуство" привлича предимно тинейджъри, които по една или друга причина искат да изявят себе си чрез цветните спрейове.
Техниката е безконтактна и трудно се правят изображения и контури, което предполага наистина много добри умения, казва Елисавета Александрова от Сдружението за младежки изкуства "Радар".
Графити райтърите са на възраст между 12 и 25 години
Някои от тях имат художествено образование. Сред тях има и момичета.
За едни рисуването по стените е начин да се вдъхне живот на скучните и сиви софийски стени, за други е просто тръпка, за трети начин да направят впечатление.
Всички те са обединени от посланията на ъндърграунд културата. Работят по тъмно.
Единствените графити, нарисувани "на светло" са от участниците в Graffiti Fest, който се проведе за четвърта поредна година в София през юни.
Sprite Graffiti Fest събира графити райтъри от цялата страна, които рисуват в различни стилове и на различни теми. Проектите от тазгодишния фест, ще останат до следващото лято.
Върху металната ограда на рушащия се паметник пред НДК все още могат да се видят и графитите на участниците в първия графити фестивал.
Тази година в рамките на фестивала се организира и балканската квалификация за Write4Gold, най-голямото европейско състезание за рисуване на графити, чиито финали ще се проведат от 5 до 7 август в Германия.
На финалите България ще бъде представена от графити райтърите на Велико Търново.
Същевременно страната ни стана първата в света, предложила
етикетите на "Спрайт" като платна за творческа изява на графити майсторите
Трима от райтърите - Валентин Вълчев, Naste и Meks видяха графити-логата си, отпечатани на специална серия етикети на бутилките на "Спрайт".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!