П апа Бенедикт XVI отправи нов призив за мир в Близкия изток. Той отслужи първата си меса в Турция близо до дома на Дева Мария.
Светият отец подчерта, че е пристигнал на "поклонение" точно тук, където християнски църковен събор е провъзгласил през 431 г. "божественото майчинство на Мария".
Той дошъл на това място по стъпките на своите предшественици Павел Шести и Йоан-Павел Втори и на "приятеля на турците" Анджело Ронкали - бъдещия папа Йоан XXIII.
На месата дойдоха 250 поканени гости, като това е една от най-малобройните групи, присъствали на папска меса.
От този бряг на Анадола - естествен мост между континентите, ние се молим за мир и помирение преди всичко за тези, които населяват земята, която ние наричаме "свещена" и която се смята за такава от християни, евреи и мюсюлмани, каза папата.
Мир за цялото човечество, добави той в проповед, произнесена на италиански, която след това бе преведена на турски.
"От този световен мир ние всички имаме нужда. За този мир църквата е призована да бъде не само предвестник, но и знак и инструмент", каза Бенедикт XVI.
По-късно той пристигна в Истанбул, където се срещна с Вселенския патриарх Вартоломей I. Главата на Римокатолическата църква бе посрещнат на летището от него и патриарха на арменската църква в Турция Месроб II.
Приветстваме ви с голяма радост, чест и любов, каза Вселенският патриарх.
Посещението на Бенедикт XVI във Вселенската патриаршия в Истанбул се смята за важна стъпка в опитите за помирение и преодоляване на многовековното разделение между православната и римокатолическата църква, отбелязва ДПА.
Бенедикт и Вартоломей бяха на молитвена служба в патриаршеската катедрала в Истанбул. В края на общата молитва бе отдадена почит пред мощите на светите отци на християнската църква Йоан Златоуст и Григорий Богослов (Назиански).
Реликвите бяха върнати на Вселенската патриаршия от покойния папа Йоан Павел Втори през 2004 г. Пренесени в Рим от кръстоносците след ревземането на Константинопол през 13 век, мощите на двамата раннохристиянски богослови се съхраняваха във Ватикана редом до гробовете на апостолите Петър и Павел, преди да бъдат върнати на Патриаршията.
Драконовски мерки за сигурност са взети в най-големия турски град, където папата ще остане до края на посещението си на 1 декември.
Истанбулската полиция е мобилизирала всички около 12 000 служители и е подсилена от полицаи от съседните окръзи.
Няколко от кварталите по брега на Босфора са затворени за движение, а живеещите там минават под строг контрол при всяко влизане и излизане.
Иракско крило на "Ал Кайда" осъди посещението на Бенедикт XVI в Турция, като заяви, че то е част от кръстоносния поход срещу исляма, който цели да отдръпне Турция от мюсюлманския свят.
Визитата на папата всъщност цели да даде тласък на похода на кръстоносците в земята на исляма след неуспехите на лидерите на кръстоносците, се казва в разпространено по интернет съобщение на ръководената от "Ал Кайда" групировка "Ислямска държава" в Ирак.
В съобщението се отбелязва също, че посещението на папата в населената главно с мюсюлмани страна е "опит да бъде погасен пламъкът на исляма сред мюсюлманските ни братя в Турция, да заличи ислямското им наследство, както и да гарантира, че те са в блатото на светския ред, въведен от Кемал Ататюрк", посочва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!