Белгийският парламент очаквано одобри новото правителство, водено от премиера фламандец Херман ван Ромпой, предадоха световните агенции. Съставът на кабинета беше подкрепен от 88 депутати, 45 гласуваха "против".
Гласуване в Сената не е предвидено и след днешния вот новият белгийски кабинет ще може да започне работа.
Новото правителство до голяма степен запазва програмата и състава на предишното. То се опира на широка коалиция от пет партии - фламандски християндемократи и либерали и френскоезични християндемократи, либерали и социалисти.
Новият премиер, 61-годишният християндемократ Ван Ромпой, заяви, че смята да продължи политиката на своя предшественик.
Резултатът от гласуването беше очакван, тъй като гласовете на управляващата коалиция бяха достатъчни за подкрепа на правителството.
Единствената неизвестна бе ще участва ли в гласуването бившият министър по държавните дела Инге Вервот, която трябваше де бъде и зам.-премиер в новия кабинет.
Тя се появи в парламента малко преди гласуването, отбелязва белгийското радио на френски език ЕрТеБеЕф. Преди това новият премиер Херман ван Ромпой прочете правителствената програма, върху която се състояха разисквания.
"Сегашната криза в Белгия и в другите страни от ЕС е много по-дълбока, отколкото се смяташе. Не съдете за новото правителство само по неговите краткосрочни намерения, а за постигнатото от него до 2011 г.", заяви той.
Така Херман ван Ромпой даде ясен знак как вижда мандата на ръководеното от него правителство, който политици в Белгия искаха да бъде ограничен до юни тази година.
Тогава в Белгия трябва да се състоят регионални избори и избори за депутати в Европейския парламент. Няколко политически партии настояваха по
същото време да бъдат насрочени и извънредни парламентарни
избори.
Предишният министър-председател Ив Льотерм подаде оставка на 19 декември заради обвинения, че правителството му е оказало натиск над съда за плана за спасение на застрашената от фалит банка "Фортис".
Днес икономическият ежедневник "Еко" разкри, че между 27 септември и 3 октомври м.г., най-кризисните дни за белгийската банкова система, Националната банка на Белгия е отпуснала близо 100 млрд. евро на банки, за да ги спаси от фалит.
Най-много пари е трябвало да бъдат осигурени именно на "Фортис", от която разтревожени клиенти са изтеглили през същите дни близо 36 млрд. евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!