Д иректорите на американската застрахователна компания Ай Ей Джи (AIG) са почивали в луксозен курорт в Калифорния само няколко дни след като държавата даде 85 млрд. долара от парите на данъкоплатците за спасяването й, възмутиха се членове на американския Конгрес, предаде Франс прес.
По-малко от седмица след спасяването на застрахователната компания, нейни висши ръководни кадри можели да бъдат видяни да хапват и пийват в един от най-скъпите хотелски комплекси в страната, заяви демократът Хенри Уаксман пред комисията по прозрачност и реформа на управлението в Камарата на представителите.
Централната банка спаси застрахователната компания от фалит на 17 септември, като й отпусна заем срещу 79,9% от акциите - практическа национализация. По-малко от седмица след това Ай Ей Джи организирала едноседмична ваканция за висшето ръководство в елитния хотелски комплекс Сейнт Реджис де Монарк Бийч в Калифорния, заяви конгресменът през втория ден от слушанията в комисията за финансовата криза.
Той уточни, че фактурата за тази луксозна ваканция възлиза на 440 хил. долара, от които близо 200 хил. долара за стаите и над 150 хил. долара за храна, както и 23 хил. долара за фитнес процедури.
И това докато средните американци страдат икономически, губят работата си, домовете си и здравните си осигуровки, възмути се конгресменът.
В Брюксел министърът на финансите Дидие Рейндер заяви по телевизия Ер Те Бе Еф, че
Белгия ще забрани със закон "златните парашути" -
жаргонен израз за щедрите обезщетения, които висшите кадри получават при напускане от банките, изпаднали в криза.
"Не е нормално, когато някой напуска дадено предприятие след провал и се налага държавата да се намеси, да му се изплаща изключително високо обезщетение. Това не бива да продължава повече и няма да продължи в предприятията, в които ние (държавата) ще бъдем акционери.
Ще приемем съответните закодонодателни мерки", закани се той.
Току-що завърнал се от срещата в Люксембург с европейските си колеги, белгийският министър резюмира общото настроение в Европа: "Очевидно е желанието, когато държавата се намеси, да сложи край на "позлатените парашути" и да контролира строго размера на обезщетенията.
Това може би ще ни постави в конфликт с напусналите мениджъри, които имат сключен договор, призна министърът като добави, че е нормално да има предвидени обезщетения за всеки напускащ, независимо дали е работник, служител, управленски кадър или директор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!