Над 500 къщи и седем предприятия в Съединение са наводнени от продължаващия второ денонощие порой, съобщи кметът на общината Евгени Маринчешки.
116 литра на кв. м са се изсипали над града през изминалото денонощие, съобщиха от "Гражданска защита".
В 8 ч. в понеделник бе обявено бедствено положение, сформиран бе кризисен щаб от структурите на всички аварийни служби.
Кметът уточни, че най-засегната е южната индустриална зона на града и намиращата се в района ромска махала.
Екипи на пожарната и "Гражданска защита" се опитват да прокопаят улеи за източване на водата, а там, където може, тя се изпомпва с машини.
Напълно е унищожена селскостопанската продукция по частните дворове. Маринчешки очаква такава да бъде ситуацията и с големите земеделски площи, намиращи се в границите на общината.
Като основен проблем за бедствената ситуация Евгени Маринчешки посочи липсата на канализация в града. По думите му общината е внесла проект в МОСВ за изграждане на канализация, но досега по него няма развитие.
Бедствено положение бе обявено в девет села от община Пазарджик,
съобщиха от общинската администрация. Екипи на пожарната са отводнили 35 къщи в Пищигово, 30 в Добровница, 29 къщи в Мало Конаре, 10 в Сарая и шест - в Гелеменово.
Рисково остава нивото на р. Луда Яна, осигурено е денонощно дежурство и наблюдение за следващите 24 часа при моста на главния път Пловдив-Пазарджик.
Бедствено положение заради дъждовете беше обявено в девет пазарджишки села: Сарая, Гелеменово, Мало Конаре, Пищигово, Добровница, Априлци, Сбор, Драгор и Черногорово.
Пред БНР директорът на "Гражданска защита" в Пазарджик Стефко Бурджиев опроверга информациите, че дигата на река Елшишка е скъсана и реката може да залее къщите. "ВЕкипи на "Гражданска защита" и Пожарната ограждат дигата и такъв риск не съществува. Искам да успокоя гражданите на лежащите по поречието населени места. Риск от скъсване на дигата няма", каза той.
В неделя за 17 области в страната бе обявена трета степен степен опасност от валежи, по четиристепенна скала.
Страховита буря се разрази привечер в понеделник във Варна,придружена от тропически дъжд и гръмотевици.
По данни на филиала на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) във Варна до момента над града са паднали 36.6 л/кв. м. На моменти силата на дъжда е достигнала 260 литра на час.
Дъждът бе придружен от силен вятър, чиято скорост е достигнала 21 м/сек, а на нос Калиакра - до 34 м/сек. От Рейдовата кула на варненското пристанище съобщиха, че то е затворено. Вятърът е достигнал до 35 м/сек.
Заради бурята в Бургас летище Варна прие извънредни полети от Амстердам, Мюнстер и Дрезден. По-късно полетът от Нюрнберг за Варна пък бе насочен към Бургас. С близо час закъснение бе изпълнен полетът от Варна за Москва.
Поради пороя, който се изля два часа преди първата вечер от финалния трети тур на Международния балетен конкурс , организаторите решиха в понеделник да няма концерт, а двата концерта на участниците в трети тур да се съберат в една вечер. Целият трети тур ще се проведе във вторник, 27 юли от 21 ч. в Летния театър.
Паднала мълния подпалил къща в близкото до Сливен с. Чинтулово.
Опожарена е част от покривната конструкция, пострадали хора няма.
За около два часа в понеделник, по данни на община Сливен, в региона са се изляли близо 40 л/кв.м.
Язовир "Асеновец" прелива и от него се изпускат контролирано неголеми количества водна маса. Преливат и микроязовири в района.
Има наводнени улици, дворове и къщи в селата Чокоба, Скобелево, Бозаджий, Биково и град Кермен.
Три екипа на "Гражданска защита" в Сливен се намират на адреси за отводняване. Има и закъсали автомобили в наводнени улични участъци.
Късно следобяд бе въведено ограничение на скоростта до 60 км/ч на автомагистрала "Тракия" при км 106+427 в лявото платно - в посока София - Пловдив, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Платното било залято от 7 см. вода в продължение на 100 м.
Дъждовете създадоха проблеми с канализацията в Пловдив
- наводнени мазета, подземни и приземни етажи и гаражи, където нивото на водата е стигнало до 10-50 см.По данни на зам.-кмета на Пловдив Александър Долев, няма критични ситуации с нивото на р. Марица в района на града. За последните два дни водата в реката се е покачила със 75 см, но до критичната точка има още 2.5 м.
Наводнен и труден за преминаване бее подлезът на ул. "Гладстон" в района на Централната поща, жп подлезите на бул. "Васил Априлов" в "Шекер махала" и на кръстовището на бул. "Копривщица" с бул. "Марица". В критично положение остана подлезът при Централната гара.
В община Панагюрище в неделя са паднали 130 л/кв. м, съобщиха от Метеорологичната станция в село Ивайло.
74,4 л/кв.м са измерените количества на падналите валежи в Чепеларе, съобщи дежурният синоптик в станцията на Рожен Минчо Хаджиев.
Падналите в Смолянска област валежи през последното денонощие са средно 50-60 л/кв.м, а в районите на Доспат и Чепеларе - около 70 литра.
Мълния уби три овце и куче край смолянското село Турян. Собственикът на стадото от крави и овце е оцелял, защото бил
на метри от постройката.
Значително по количество дъжд се е излял и на Рожен – 60 л/кв.м. 51 литра са паднали в село Манастир, община Лъки, а 48 л/кв.м са паднали в Доспатско.
Температурите в региона са паднали значително - 16 градуса е в Смолян, 11,2 градуса на Рожен.
Поройни валежи саповредили улици в села от община Доспат,
има и наводнени ниви, съобщи кметът на общината Антим Пържанов. Започва разчистване на участъците, засегнати от обилните валежи, добави той.
В община Сатовча особено пострадаха улиците и много къщи в селата Плетена и Кочан.
Толкова обилни дъждове местните жители не помнят за последните 50 години, каза Антим Пържанов.
46 л/кв.м са отчетените количества валежи в Гоцеделчевско през изминалото денонощие - най-голямо количество за област Благоевград. По 22 л/кв.м дъжд са паднали в района на Разлог, по 12 - в Банско и Петрич.
Десетдневна прогноза за времето в Sinoptik.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!