К ристияна Вълчева напуснала дома си преди осем години, за да работи като медицинска сестра в детската болница Ал Фатех в Бенгази, започва разказа си за петте български сестри в Либия Барбара Таормина от интернет изданието "Таунонлайн".
Вълчева прекара седем от тези осем години в затвор, където е изолирана, измъчвана и осъдена на смърт.
В историята, която лесно може да бъде взета за сюжет на роман на Франц Кафка, Вълчева, заедно с още четири медицински сестри от България и палестински лекар, бяха намерени за виновни за заразяване със СПИН на 426 деца в болницата.
Протестният глас на международната общност по случая накара либийския Върховен съд да отхвърли първоначалната смъртна присъда.
Новата присъда се очаква на 19 декември.
В новия документален филм "Инжекция" на независимия режисьор Мики Грант Вълчева описва как полицията и правителствени следователи са горили кожата й по време на мъчения с електрически ток. Тя прави самопризнания, за да спре болката, но по-късно се отрече от тях, обяснява Таормина.
Бях уплашена, когато направих признанията, бях все още в полицейски арест, казва Вълчева в интервю от килията си в Триполи.
"Страхувах се от полицията, когато направих признанието си за първи път. След това се страхувах, че на моето семейство ще кажат, че съм убиец. Но разбрах, че те ще ме убият така или иначе."
Наблюдаването на процеса през последните дни от организации за защита на човешките права и от малка група международни медии настройва Вълчева по-оптимистично, че тя и другите ще бъдат оневинени, пише авторката.
Искам свободата си,
казва Вълчева и очите й се пълнят със сълзи. В статията си Таормина се спира подробно на развитието на процеса срещу българските медици и палестинския лекар.
Статията обръща внимание и на отношенията между САЩ и Либия.
Включено е и интервю с Ричард Робъртс, носител на Нобеловата награда за медицина през 1993 г.
Барбара Таормина описва и усилията на Робъртс да ангажира международната научна общност със случая.
Зная, че имам известно влияние и няма смисъл да имаш това, ако не можеш да го използваш за нещо добро, казва Робъртс.
Интернет изданието "Таунонлайн" публикува и отворено писмо до либийския ръководител Муамар Кадафи от 114 Нобелови лауреати в защита на българските медицински сестри и палестинския лекар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!