Лидерът на Партията на труда Ехуд Барак отказа да участва в широко коалиционно правителство, оглавявано от Бенямин Нетаняху. Той обяви решението си на пресконференция след среща с лидера на дясната израелска партия "Ликуд", на когото бе възложено съставянето на ново правителство в Израел.
Барак отхвърли офертата с аргумента, че израелският народ е решил да изпрати партията му в опозиция и членовете й ще уважат този избор.
На изборите от 10 февруари Партията на труда, която беше партньор в досегашната управляваща коалиция в Израел, спечели рекордно малкото 13 места в парламента.
Според сътрудници на Барак на срещата Нетаняху му е предложил поста на министър на отбраната плюс още четири министерства в новия кабинет.
Биби Нетаняху не успя да убеди и външната министърка Ципи Ливни, водачка на центристката партия "Кадима", да се присъедини към оглавявана от него широка коалиция. В 120-членния Кнесет "Кадима" спечели 28 места, а "Ликуд" - 27.
Нетаняху обаче получи подкрепа от крайнодясната партия "Израел Бейтену" (15 депутатски мандата) и от други десни формации и може да разчита на мнозинство от 65 гласа в Кнесета.
Неговата надежда обаче бе да привлече "Кадима" и Партията на труда, които да му осигурят широка подкрепа и благосклонноста на американската администрация.
Ципи Ливни каза след преговорите, че двамата не са постигнали никакъв напредък по важните теми.
"Има съществени различия по въпроса за решение с две държави за два народа, както и за окончателно споразумение с палестинците", каза външната министърка пред журналисти. Тя ще има нова среща с Нетаняху в близките дни.
След преговорите Нетаняху каза, че "Ликуд" и "Кадима" имат и сходни позиции, и различаващи се подходи, които е възможно да бъдат сближени.
Мисля, че при заключителния анализ националната отговорност ще надделее над политиката и ще успеем да си стиснем ръцете, каза Нетаняху, който в следващите дни ще продължи усилията за правителство на единството.
Израелски медии съобщиха, че Нетаняху е готов да предложи на Ливни пълноценно партньорство в бъдещо правителство и две от трите най-важни министерства - на отбраната, външните работи и финансите.
Номинираният за премиер се опита да разсее опасенията, че бъдещият му кабинет ще замрази преговорите за мир с палестинците и ще се дистанцира от Вашингтон, предаде Асошиейтед прес.
Лидерът на "Ликуд" каза пред журналисти, че ще работи с правителството на президента Барак Обама "за постигане на общите цели - мир, сигурност и процъфтяване за нас и нашите съседи".
ЕС обаче изрази съмнение днес, че твърдолинейният политик е готов да води искрени мирни преговори с палестинците, съобщи Асошиейтед прес.
Външните министри на 27-те държави членки на ЕС обсъждаха в Брюксел изгледите за постигане на мир след изборите в Израел и преди донорската конференция за Палестина, планирана за следващата седмица в Кайро.
Много европейски политици се опасяват, че стремежът на Нетаняху да привлече към своята коалиция малки твърдолинейни партии може да подкопае усилията за възобновяване на израелско-палестинските преговори.
Външните министри на ЕС искат новото израелско правителство да се придържа към предишните ангажименти за създаване на независима палестинска държава като част от окончателно мирно споразумение.
Нетаняху и по-малките ултранационалистически партии обаче не подкрепят тази идея. Вмество това той предлага като алтернатива "икономически мир" с палестинците и защитава идеята за разширяване на еврейските селища на Западния бряг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!