А мериканският президент Барак Обама вече всеки ден получава от ЦРУ освен обичайната информация, свързана със сигурността, но и информация за икономическото положение в света, съобщи директорът на ЦРУ Лион Панета, цитиран от Ройтерс.
Както обясни шефът на ЦРУ, важно е президентът да знае дали световната рецесия, особено в страни като Русия и Китай, или в региони като Латинска Америка, "се отразява на външната политика на тези държави".
Първата такава икономическа справка за Обама е била изготвена вчера, каза пред журналисти директорът на разузнавателната централа.
Световната икономическа криза се превърна във фактора, който в краткосрочен план буди най-сериозно безпокойство за сигурността на САЩ, измествайки тероризма, заявиха този месец пред Конгреса американските разузнавателни агенции.
В годишния доклад на директора на Националното разузнаване на САЩ бе посочено, че заради икономиката една четвърт от страните в света вече са преживели известна политическа нестабилност, довела например до правителствени промени.
След като встъпи в длъжност, Обама нареди всеки ден, освен разузнавателната информация, да получава и сведения за състоянието на американската икономика. Тази задача е възложена на ръководителя на икономическия съвет към президента Лари Съмърс, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Обама предложи Гари Лок, бившия губернатор на щата Вашингтон от китайски произход, да заеме поста министър на търговията, след оттеглянето на предишните двама кандидати, предаде АФП.
"Сигурен съм, че на никого не са му убегнали двукратните ни опити (да бъде посочен нов търговски министър), но вярвам, че сега намерихме това, което търсихме", заяви Обама, обявявайки избора си.
Гари е подходящият човек за тази работа, подчерта Обама.
Демократът Лок е третият номиниран за поста, след като предишните двама - губернаторът на Ню Мексико Бил Ричардсън и сенаторът републиканец Джъд Грег - оттеглиха кандидатурите си.
Петдесет и девет годишният Лок е първият губернатор с китайски произход в историята на САЩ. Той бе губернатор на щата Вашингтон два мандата - от 1997 до 2005 г.
Президентът на САЩ се срещна с лидери на Конгреса и с висши икономически служители, за да направи "критичната първа стъпка" за промяна на системата на финансовите регулатори, обвинявани, че носят част от вината за опустошителната кредитна криза, предаде ДПА.
Обама призова в бъдеще да се осъществява "сериозен надзор" върху най-големите финансови институции, но заяви, че няма намерение да задушава пазара.
Той каза, че през следващите няколко седмици и месеци ще бъдат подготвени нови закони, така че американските ведомства да получат нови, модерни регулаторни структури, съответстващи на XXI в., и да се предотврати нова криза с подобна сила.
Тази финансова криза не бе неизбежна, заяви Обама, обвинявайки както алчните инвеститори от Уолстрийт, така и провалилите се регулаторни органи, неуспели да видят спукалия се в крайна сметка балон на пазара с недвижими имоти.
Силните финансови пазари изискват ясни правила за движение... не за да ги задушават, а за да напредва конкуренцията, да има растеж и благоденствие, каза Обама, застанал сред лидерите на Конгреса, министъра на финансите Тимъти Гайтнър и икономическия си съветник Лари Съмърс.
"Болезненият опит" показа, че правилата трябва да бъдат модернизирани, цитира Ройтерс думите на Обама.
"Ако отново започнем да насочваме невидимата ръка на пазара, водени от по-висши принципи, пазарите ни ще се възстановят, икономиката ни отново ще процъфти и Америка отново ще бъде начело на света в новия век, както бе и в предишния", каза Обама.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!