С поред проучване, чиито резултати бяха публикувани наскоро, един от всеки 10 младежи в Германия има дългове.
Основната причина за това е неистовото желание за потребление, комбинирано с пълно непознаване на основни правила при управлението на финанси.
В помощ на задлъжнелите млади хора идва асоциация, която се опитва да ги обучава и напътства в тази област.
20% от жителите на берлинския квартал Нойкьолн са свръхзадлъжнели, като най-засегнати са младите на възраст от 18 до 24 години.
Според Сандра Геснер основният проблем е, че хората нямат пари. Причината е, защото няма достатъчно работни места.
"70% от нашите клиенти получават помощи за безработни, т.е. жизненият минимум - разказва тя. - Въпреки това те искат да имат най-добрите маратонки или марков телефон, за да изглеждат добре и да могат да се интегрират в бандите си.
В същото време им липсват основни познания. Целта ни е да предадем на тези млади хора основната информация, за да не попаднат в класическата клопка на задлъжняването."
Свръхзадлъжнялостта е явление,
което тепърва започва да дебне руснаците. Едва един от всеки четирима души в страната притежава банкова сметка. Извън големите градове ролята на банкови карти играят най-често чорапогащите.
В Москва обаче големите банки вече са разбрали, че не трябва да изпускат възможността, която им се предоставя. "Кредит веднага - това е бързо, практично и евтино".
Навсякъде по улиците и метрото в Москва има реклами, приканващи руснаците да използват потребителски кредити. Явлението е ново в страната и се появи преди две-три години, като привлича много чуждестранни банки заради огромния потенциал.
Предложенията на банките обаче засяга много малко руснаци - тези, които живеят в големите индустриални градове.
15 години след разпадането на СССР едва един от всеки четирима руснаци разполага с банкова сметка.
Франция се намираше в същото положение през 70-те, когато банките започнаха да предлагат кредити, особено в областта на недвижимите имоти и закупуването на автомобили.
Днес българите теглят повече кредити,
отколкото спеспяват, казват от банките. Спестовните влогове се използват от по-възрастното население у нас.
От банките се опитват да привличат точно тази група хора и да ги убеждават в дивидентите от вложенията, които могат да направят в инвестиционните фондове.
Почти всеки десети предпочита да изтегли кредитна линия, а не да спестява. Повече са младите и работещи българи, които теглят кредити. В момента задлъжнялостта расте, отбелязват от банка ДСК. Тенденцията обаче е общоевропейска и тя засяга в по-висока степен младите страни членки на ЕС като Унгария например.
Банките у нас не се страхуват от кредитни милионери, защото това е отживелица, свързана с преднамерения срив на банкова система в началото на 90-те.
С предлаганите кредитни линии сега са обърнати към обикновения човек като се отпускат голямо количество потребителски кредити, както и кредити за малкия и средния бизнес.
Младите теглят кредит, за да си купят телефон, телевизор, пералня. Някои от тях имат и инвеститорски намерения като използват кредита за закупуване на жилище.
Във връзка със събираемостта всяка банка сама структурира т.нар. "кредитен портфейл". Обикновено задълженията се класифицират на леко просрочени и просрочени.
Събирателската дейност на банките е трудна работа. Цели структури работят в тази насока. Работата е доста неприятна, но е поставена на професионална основа.
Агентите на банките, които се занимават със събирането на кредитите, преминават през специално обучение. Те разполагат с различни сценарии, по които да действат с цел да накарат длъжниците на банката да върнат взетия от тях кредит.
Поетапно, когато се налага, се прилагат и методи за натиск спрямо некоректните клиенти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!