След като работната група към МИЕ се разпадна, без да постигне целта си, електронните търговци разчитат на разбирането на самите депутати
ОБНОВЕН ТЕКСТ: Две предложения за промени в спорния член 53 от Закона за защита на потребителя ще предложи Българската асоциация за електронна търговия (БАЕТ) пред народните представители идната седмица. Печално известният текст на чл. 53 в сегашния си вид гласи, че електронните търговци нямат право да изискват и да приемат плащания за стоката си в срок от 7 дена след доставката при клиента.
Миналият четвъртък в НС се проведе първо четене на новия ЗЗП. През настоящата седмица трябва да се състои второто четене и ако някое от предложенията на БАЕТ се приеме от депутатите, това ще сложи край на проблема със забраната за така нареченото авансово плащане.
Внесеният ЗЗП: изненада за всички
В интерес на истината появата на новия ЗЗП в пленарна зала изненада както много от бизнес-асоциациите, така и самото министерство на икономиката и енергетиката, което се явява вносител на текста в парламента. През март тази година към ведомството беше сформирана работна група, чиято задача е да намери изход от нелепата ситуация с чл 53. В тази работна група бяха включени представители на БАЕТ, БАИТ, БСК, КЗП и др. Внасянето на новия ЗЗП в парламента обаче стана без знанието на групата, преди тя да е изготвила някакво решение и изненадващо дори за зам.-министъра на икономиката Нина Радева, която председателстваше работната група.
Така в предложението, оказало се пред очите на депутатите, е налице съвсем малка редакция на чл. 53, която де факто не решава проблема с електронната търговия в България. Внесеният текст предвижда електронните магазини да сключват договори за продажка онлайн, а да получават парите си само на ръка ? в брой, при самата доставка.
В така създалата се ситуация бе свикана спешна среща на работната група към МИЕ, споделиха участниците в нея Златко Златков, представител на БАИТ, и Николай Кискинов, представител на БАЕТ. Всички опити за постигане на единно решение обаче приключиха без резултат.
Предложенията към парламента
Първият вариант, предложен на вниманието на работната група по времето на спешната среща, предвижда пълна отмяна на скандалния чл. 53. Предвид аргументите на потребителските асоциации обаче такова положение е почти немислимо. При това положение остават други два варианта, които всъщност се очаква да бъдат поднесени на вниманието на депутатите.
Според Вариант 1, освен ако изрично не е предвидено друго, търговецът трябва да може да приема авансово плащане. На това предложение по време на срещата на работната група КЗП реагира с аргумента, е електронните търговци винаги ще намерят начин да "извъртят" нещата така, че да няма "предвидено друго", сподели Николай Кискинов.
Според Вариант 2, доставчиците следва да се задължат да дадат възможност на потребителя за избор: сам да определи как да плати ?по електронен път или в кеш при доставката. Последният вариант е бил харесан от почти всички участници в работната група по проблема с авансовите плащания, която беше сформирана към МИЕ. Въпреки това обаче работната група не можа да излезе с подобно предложение. Причината, според асоциацията на електронните магазини, е отново отпор от страна на КЗП.
Двата варианта, които се очаква да бъдат представени пред парламента от БАЕТ, всъщност с формулирани още в официалното становище, изготвено от асоциацията през юни.
Работната група в разпад, на помощ идва лоби
От БАЕТ посочиха, че повече няма да участват в работната група, тъй като всеки разумен довод и вариант среща отказ, без да има разумно основание. С това на практика приключва работата на групата, която след няколко поредни срещи така и не успя да намери баланса между интересите на търговците и на потребителите.
Вместо това от БАЕТ вече търсят помощ чрез лобиране в парламента. От асоциацията са получили уверението на двама депутати, че ще съдействат представител на БАЕТ да присъства в пленарна зала при второто четене на ЗЗП и да изложи аргументите и предложенията си. Очаква се второто четене да се проведе тази седмица.
Повече по темата:
БАИТ се активизира по проблема за е-търговията
Конфликтът между КЗП и е-магазините придоби международен характер
ЗЗП може да повлияе на работата на електронните магазини в ЕС
Електронната търговия в България ? плащането невъзможно
Крие ли се нов финансов бизнес зад проблемите на електронните магазини?
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!