"Всеки десети софиянец ще даде протестен вот", отбелязва "Труд". 8,86% от столичаните, или малко по-малко от всеки десети, ще гласува на изборите, но вотът му ще бъде протестен. Това показва предварително гласуване, проведено от "Барометър инфо".
В събота 880 столичани участваха в симулация на изборите, като пускаха интегрални бюлетини в три прозрачни урни, поставени на възлови места в София.
Приблизително 9% обаче съзнателно са задраскали всички имена в бюлетината и са я направили невалидна. Фаворит сред столичани е кандидатстващият за втори мандат Георги Първанов с 56,72%.
За първи път кандидат-президент, подкрепен и от левицата, получава в София повече гласове от десните фаворити. Втори е Неделчо Беронов със 17,66%, а след него Волен Сидеров с 15,42%.
"И Костов, и Стоянов няма да дадат оставки", смята политологът доц. Огнян Минчев. В интервю за "Труд" той казва:
"Периодът след 2001 г. показа, че тенденцията в т.нар. "стара десница" не е към обединение, а към обособяване на няколко малки направления, всяко от които се самозацикля в своя собствена задънена улица. И независимо от изборния резултат на Неделчо Беронов тази десница по-бързо или по-бавно ще отмине в историята, както отминаха в историята всички преходни десници в Централна Европа.
Това, което ще замени старата десница, на първо време ще бъде един популистки проект, маскиран като десница. Но популизмът не може да бъде определен като автентично демократично дясно. Едва след тази популистка вълна ще можем да говорим за конструиране на нова десница."
"Операция "Спасение" за дясното", продължава темата изданието. Описва се най-тъжният, но и най-реалистичен сценарий, който ще изживее старата десница.
"Стоянов и сие май не разбират, че времето им изтича. ГЕРБ става партия на 3 декември. И "обединява" дясното - с поне половината СДС и с целия спектър "малки десни". Бойко Борисов ще има своя парламентарна група. А СДС ще си отиде."
"24 часа" анализира първия директен дебат между Георги Първанов и Неделчо Беронов.
"Кандидатът взе точки, защото действащият го уважи", преценява Мирослав Севлиевски. И още: "Нямаше сблъсък не само заради сценария, но и защото никога не е имало сблъсък Беронов-БСП.
Сценарият беше слаб, а темите още по-стари. Нито един от дебатиращите не се обърна към избирателите си директно. Не им казаха какво ще се случва в България през следващите пет години. И каква ще е ролята на президента в една съвсем нова политическа обстановка от 1 януари 2007 г."
През погледа на проф. Драгомир Драганов "Първанов бие във феърплей, щади Беронов от нокаут".
Оценката е, че Първанов излезе с изградена желязна стратегия и стриктно я следваше. Той подходи към опонента си по всички правила на европейското поведение.
"В интерес на истината г-н Беронов като че ли доста бързо разбра, че губи дебата. И след няколко халосни фишека в стил "ала Костов" ("Лошо ви е правителството, г-н президент") прецени, че е по-разумно смирено да дочака края на мача."
"Сега" също коментира неделния дебат под заглавие "Старецът и червеното море".
"Дебатът бе вял, това е факт. Но при тези участници не можеше да бъде и друг. Поучени от предизборните дебати през 2001 г., кандидатите нямаха за цел да направят скандален или поне интересен дебат. Двамата просто искаха да застанат един до друг на телевизора и да помълчат. Беронов спечели от досега с Първанов, Първанов спечели от появата си на екрана", пише авторът.
"Аз съм Бербатов в политиката", самоопределя се кандидатът за президент Георги Марков. Пред "Стандарт" той заявява:
"Кандидатът вдясно съм само аз. Няма как Неделчо Беронов да бъде десен кандидат-президент. Защото изборите се провеждат в 2006, а не в 2026 година. Тогава можеше да се каже вече, че са умрели хората, които са участвали в промяната, и че са се родили нови десни избиратели.
В България сме на 17-ата година от промяната и който е бил десен, е трябвало през 1990-1991 да се определи като мен - на страната на демокрацията. Нещо, което Беронов не е направил нито тогава, нито по-късно. Той е подарък от убийците на СДС за Георги Първанов."
"Кампанията за президент прилича на продаден мач", сравнението е на Арман Бабикян, експерт по политическа реклама. В интервю за "Монитор" той отбелязва:
"Кампанията е такава, каквато имаше желание да провежда президентът Георги Първанов. Тя е вяла и скучна, може би защото кандидатурата на десницата изглежда слаба. Но изобщо персоналният подбор на кандидатите не е особено добър в тази надпревара. Като технология това е кампания с умишлено нисък интензитет."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!