Б алканите изпревариха със светлинни години и най-оптимистичните прогнози на наблюдателите през 1995, 1999 или дори 2004 г.
Това е мнението на Елизабет Понд, автор на излязлата наскоро книга за региона "Краят на играта на Балканите" (Endgame in the Balkans).
Трудът й е публикуван от престижната политическа институция "Брукингс" (Brookings.edu) във Вашингтон, разказва Българската редакция на радио "Дойче веле".
Авторката разглежда в детайли промените, произтичащи от усилията на балканските държави да се реформират, обновят и присъединят към ЕС.
Тя отчита както трансформиращата сила на желанието
им да се измъкнат от омагьосания кръг на своето минало, изпълнено с бедност и конфликти, така и новата политика на Запада, най-вече на ЕС.
Според Понд една от най-важните промени в съюза е осъзнаването на факта, че на Балканския полуостров, който е на по-малко от час със самолет от Виена, трябва да се гледа като на част от Европа.
Тя се спира подробно на края на изолацията на Балканите и на отношението към региона като към някакво гето, както и на замяната на това отношение с политика на интегриране.
Отношенията между Балканите и ЕС не са еднопосочни, пише авторката. Както ЕС променя Балканите, така и Балканите променят ЕС.
На всяка балканска държави е отделено съответното място и внимание, но на няколко от тях са посветени отделни статии.
България заема важно място в разказа за Балканите
Страната ни е представена като модел за поразителен успех на реформиране и демократизация.
Различна е картината в Албания, която според авторката остава владяна от кланове и престъпни мрежи, в Сърбия, която остава на ръба на ултранационалистическите си амбиции, и в Косово, оприличено на бомба преди избухване.
Освен разказ за последните промени в балканските държави авторката включва достатъчно исторически данни, за да обясни на незапознатия читател събитията от най-близката история.
Елизабет Понд успешно превежда читателя през лабиринта на разпадането на Югославия, последвалите военни конфликти, насилие и почти непроходимите проблеми на Босна и Косово.
Понд описва разрушителния ефект от югославския конфликт
върху икономиката на целия регион. Тя е сред малкото западни автори, които не приписват на балканските народи някаква почти генетична изкривеност и "геноцид-ност", които обричат региона на конфликти и насилие.
Вместо тази фаталистична интерпретация, Елизабет Понд отчита редом с ролята на балканската бедност, шовинизъм и териториални амбиции и приноса на големите западни сили за острите конфликти на полуострова.
Авторката на "Краят на играта на Балканите" е оптимистична за бъдещето на Балканите, най-вече поради стремежа на държавите в региона към стабилност и просперитет чрез европейска интеграция.
Елизабет Понд е писател и преподавател по международни отношения. Тя е чуждестранен кореспондент на "Крисчън сайънс монитор" между 1967 и 1988 г. Автор е на близо десет книги в сферата на световната политика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!