Един автомобил е запален тази нощ във Владая, Софийско, информира БГНЕС.
Горялата кола е "Опел Астра". Сигналът е подаден в 1,15 ч. в МВР.
За два месеца в София и страната бяха запалени над 50 автомобила
Преобладаващата част от опожарените коли са в столицата, но напоследък зачестиха палежите и в страната.
До момента трима са задържани за част от палежите в София. Владислав Николов-Куката е задържан за подпалването на три коли в квартал Западен парк.
Вторият задържан е 29-годишният Юлиян Ковачки за палежите на коли в ж.к. "Младост" и "Хаджи Димитър".
Третият задържан - Радослав Стоянов, е 27-годишен, регистриран в полицията за наркотици. Обвинен е за палежа на един автомобил на ул. "Кукуш" на 17 декември.
"Получи се една
ескалация на палежите,
бих казал даже епидемия. Мотивите на хората, които са в ареста, си приличат", коментира пред БНТ Росен Йорданов, заместник-директор на Института по психология на МВР.
"Това е неадекватна форма на изразяване на натрупано напрежение и агресия. В последващите актове обаче има разлика. Тя е в това, че зад действията на тези хора прозират вандалски мотиви, дребни български междусъседски проблеми.
За човек, който пали коли, не е задължително да е криминално проявен, но обикновено така се случва. У тези хора има агресия, но и уязвимост от това, което ти се случва, а същевременно нямаш средата, за да разтоварваш напрежението...Такъв човек има проблеми със зависимостта към хората", казва Йорданов.
"Като говорим за Юлиан Ковачки, той е имал доста неблагополучия през последната година, проблеми със закона.
Вандалски актове спрямо полицаи, хулиганско поведение, заплахи... такива неща
водят в крайна сметка до един очакван финал
Но той не е съвсем пироман. У всеки човек дремят различни страсти, така че въпрос на ситуация е те да се проявят. При Юлиан, който е сирак, това е неадекватна форма на протест към това, че е бил по някакъв начин ощетен."
"Пироманът наистина иска да се наслаждава на този акт. Но Юлиан в началото се е оттеглил от местопроизшествието, след това се е връщал.
Имал е проблеми с алкохола. Има нисък самоконтрол.
На момента при палежите е имало пробив на съвест. Например на един от комшиите, на които е запалил колата, така и не можа да отговори защо го е направил", каза Йорданов.
За другия от задържаните, Владислав Николов-Куката, който е наркоман на метадонова програма, без работа, психологът обясни, че е имал многогодишни проблеми със себе си.
Той обаче не е признал за палежите, подчерта Йорданов.
"Има поредица от палежи, които създават особена тревожност в обществото. Има различни версии, които трябва да бъдат изчистени, особено тези от тях, които
не са свързани с криминалната страна на палежите
Чу се версия, че става въпрос за опит за дестабилизация на властта. Едно такова заявление трябва да бъде изчистено, и то активно.
Всяко престъпление е само за себе си, не бива да се правят сравнения", заяви пред Нова телевизия (Novatv.bg) Михаил Миков, заместник-председател на Парламентарната група на "Коалиция за България" и бивш министър на вътрешните работи относно зачестилите палежи на коли.
"Става въпрос за много извършители на различни места с различни мотиви. Мисля си, че най-важното е, че трябва да се види откъде е тръгнало всичко, откога е започнало.
Тези палежи се случват така или иначе, неглижирането им от страна на Цветанов и премиера е избягване на проблема за обществената тревожност.
Това е нещото, по което трябва да има политически послания и тези послания да бъдат изработени на реалности, а не на базата на докачена юнашка чест.
Не да хванем един-двама и да кажем, че проблемът е решен
Виждаме, че той не е решен - и тази нощ има запален автомобил", добави Миков.
Политическото ръководство трябва да седне и да се каже истината. За толкова време - толкова случаи, особена активност, има някакви разкрити извършители, те ли са, не са ли те, призова Миков.
Той припомни, че са внесли искане за изслушване на министъра във вътрешната комисия.
"Той излезе миналия петък, изчете ни бюлетина в последния месец и общо взето беше в стила на "Защо питате, пречите на работата". Такъв изпреварващ пиарски подход показва слабост по-скоро, отколкото реално да гледаш на проблема", смята Миков.
За премиера той коментира, че много разбира от противопожарно дело, но го призова да остави идеята за нови поправки в Наказателния кодекс.
"Нека да не правим постоянно хаотични промени. Има умишлени и неумишлени палежи,
това е престъпление от около 100 години в нашия закон
Нека да не търсим непременно промяна в закона. Нищо не пречи в закона. Стига тия фриволни тълкувания в текста, които от 100 години са в НК. Ето, има един-двама задържани, да съберат доказателства и да ги вкарат в съда.
Как се доказва ли? Със СРС-та, със свидетели, с експертизи, с всичко, което познава света, за да се справи с такава престъпност", заяви Миков.
Според него, колкото различни версии се хвърлят, толкова повече се пречи на служителите да си свършат работата.
"Трябва да има официална версия на правителството. Виждате, че има по-скоро частични опити за обяснения, лансиране на някакви версии. Въпросът е към сегашния министър, няма ясно структуриране на темата.
Трябва да се сложат фактите на масата, а се действа малко като за пред медиите.
Над 50 са вече фактите, трябва да се направи обобщение и да се излезе с послание към обществото. Има достатъчно служители в МВР с достатъчен капацитет, нека да си свършат работата", призова Миков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!