"Зюддойче цайтунг" призовава Шрьодер да приеме руския президент с "учтива предпазливост".
Според вестника размерите на Русия, нейните природни ресурси и ракетите й са "три основателни причини да бъдеш учтив" с Путин, докато Чечения, Украйна и "ЮКОС" са "три аргумента да не бъдеш толкова учтив".
Канцлерът има "специални отношения" с Путин, които поддържа, като се въздържа от публични критики срещу политиката му, посочва още изданието, без да е сигурно, че това е добра политика в дългосрочен план.
Германия купува почти 40% от своя природен газ от Русия, признава "Зюддойче цайтунг", но допълва, че "доставките, гарантирани от един-единствен човек, не са сигурни доставки".
Демократична Русия с пазарна икономика и под върховенството на закона ще бъде много по-надежден доставчик на газ, смята вестникът.
"Ди Велт" от своя страна предполага, че двамата лидери са "естествени съюзници" поради социалния си произход.
"И Шрьодер, и Путин произлизат от бедни семейства, което е създало и у двамата стремеж да се измъкнат от омагьосания кръг на бедността и липсата на перспективи - разсъждава вестникът. - Подобно нещо създава по-силни връзки, отколкото държавните интереси."
Московският "Новая газета" от своя страна гледа към Киев и коментира: "Кремъл не знае, какво да прави. Опитът да бъде издигнат за президент Виктор Янукович се провали и сега нямат представа какво да правят, ако Юшченко спечели изборите на 26 декември."
"В Кремъл са убедени, че в Украйна е извършена специална американска операция, която има за цел да откъсне тази страна завинаги от нас и да изтласка Русия в североизточния ъгъл на Европа, където тя трябва да седи и да слуша", пише изданието.
Вестникът цитира "хора на Кремъл", които прогнозират, че "ще настъпи най-сериозната криза в отношенията със Запада, защото президентът Путин никога няма да прости публичното унижение, преживяно в Украйна".
Коментар в "Независимая газета" отбелязва, че преди една година експерти са разглеждали грузинската "революция на розите" като "важен момент за нашето общество", но също така са били уверени, че подобно нещо "не е възможно" в другите бивши съветски републики.
"Точно година по-късно, до нас достигна шумът от Площада на независимостта в Киев. Кой ще бъде следващият?", пита вестникът.
"Реакцията на събитията в Грузия и Украйна вероятно ще бъде затягане на болтовете на други места - очаква "Независимая газета", - но когато затягаш болтовете, рискуваш да ги скъсаш, така че управляващите елити трябва да се научат да бъдат по-търпеливи."
"Предупреден значи подготвен. Опитът на Грузия и Украйна е безценен за онези, които искат да запазят властта си или да я предадат на избран наследник", предупреждава още изданието. В Париж "Фигаро" публикува проучване на общественото мнение, което показва, че 52% от французите подкрепят позицията на президента Ширак, че Турция трябва да стане член на ЕС в следващите 10-15 години, ако изпълни условията за това.
Ширак има по-голяма подкрепа по този въпрос от левите партии, отколкото от своята половина на политическия спектър, като неговата собствена партия е разделена на две равни половини, посочва вестникът.
Австрийският "Щандарт" критикува употребата на "евротерминология" в решението от Брюксел за начало на преговори с Турция.
"Сложните преговори за формулировките продължиха толкова дълго, че накрая обикновените граждани не можеха да ги разберат, докато всеки премиер може да ги интерпретира както си пожелае", смята изданието.
Вестникът цитира като пример "клаузата за защита на пазара на труда", която според него "оставя всички въпроси отворени" и като резултат е била приветствана както от привържениците, така и от противниците на турското членство.
"Щандарт" критикува и австрийския канцлер Волфганг Шюсел, който обеща референдум за членството на Турция в края на преговорите, тъй като няма никаква гаранция, че това обещание ще бъде спазено: "Кой през 2014-а ще се интересува от това, което е било казано преди 10 години?".
Германският "Тагесцайтунг" смята, че решението за начало на преговори с Турция бележи нова ера.
Сега Анкара вече няма да може да твърди, че исканията на ЕС за реформи са само претекст да не се позволи на Турция да стане член на общността, изтъква вестникът и прогнозира, че след 15 години това ще бъде различна страна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!