Той е направил разследване, което сочи, че австрийска фирма заразената кръв на безценица от ЮАР и я предлагала на други държави, включително Либия. Пратката преди това минавала през израелски лаборатории.
Едно от обвиненията срещу нашите, което отпадна преди две години, беше за заговор срещу джамахирията с участието на израелските тайни служби МОСАД.
Версията за участието на израелското разузнаване се ражда през 1998 г., след като либийските служби разбират от Виена, че кръвните продукти на фирма "Албовина" са били третирани в израелски лаборатории, преди да бъдат реекспортирани и продадени на различни страни от Азия и Африка.
Фирмата вносител на заразена кръв
Австрийската фирма "Албовина", обвинена в продажбата на заразена плазма, е купувала кръв и деривати на двойно по-ниска цена от ЮАР и други африкански държави, посочва в разследването си журналистът от "24 часа". Бившият директор на фирмата признава пред разследващите органи, че две пратки кръвна плазма са били купени в ЮАР на цена от 21 паунда за литър, което е дори по-малко от половината на нормалната цена.
Продуктите са влизали в някоя от свободните търговски зони в Австрия и затова не са били подлагали на иначе строгия контрол на австрийските власти. Според представител на здравното министерство в документите пишело, че кръвта е за експорт. А от митническа хигиенно-епидемологична гледна точка свободната зона не се смятала за австрийска територия.
Мъчител на 6-имата медици е сред отговорните за сделката
В разследването си Георги Милков пише още, че по същото време в дирекцията по внос на кръвни продукти в Либия е работил офицер, който сега е в групата на либийците, измъчвали българските медици. Става въпрос за Абдел Маджид Шол, известен с прякора Химика. Той бил най-жесток и изобретателен в изтезанията. В интервю Кристияна Велечева, една от подсъдимите, казва: "Той е истински садист. Дори другите изверги - полк. Джума Мишери и ген. Харб Дербал, понякога му се караха, че прекалява."
Междувременно вчера се навършиха две години от деня, в който Народният съд свали най-тежкото обвинение срещу нашите - заговор срещу държавата, припомня пратеникът на "Труд" и "24 часа" в Бенгази. На 17 февруари 2002 г. съдът се обяви за некомпетентен по делото и го прехвърли на наказателния съд в Бенгази. Обвинителната камара обаче остави в сила другите обвинения. По две от тях в Либия се полага смърт: умишлено заразяване, погубило повече от един човек, и убийство чрез вещества, причиняващи смърт.
Оставиха и по-леките обвинения, предвиждащи до 5 г. затвор: спекула с валута (срещу всички); употреба на алкохол (без Снежана Димитрова); производство на алкохол (срещу Кристияна Вълчева); извънбрачен секс (срещу Кристияна Вълчева, Нася Ненова и Валентина Сиропуло). Ако съдът реши да обедини леките обвинения и да отсъди по 5 г., медиците трябва да бъдат освободени, тъй като са от толкова време зад решетките. 5-те медсестри бяха арестувани на 9 февруари 1999 г., а д-р Здравко Георгиев - на 19 февруари.
Следващото заседание по делото е на 15 март. Възможно е тогава да бъде насрочена дата за обявяване на присъдите.
Синдромът на придобитата имунна недостатъчност (СПИН) "роден" на 5 юни 1981 г., когато в публикация на американския Център за контрол над заболяванията за първи път се споменава за загадъчна болест. Първите известни заразени са петима хомосексуалисти в Лос Анджелиз, при които била диагностицирана рядка форма на пневмония. До октомври щатското здравеопазване обявява болестта за епидемична, а през следващата година е установено, че заразата се разпространява и чрез кръвта.
По данни на СЗО от края на миналата година болните от СПИН в света са около 40 млн. души, а 2,5 млн. от тях са деца. Най-тежко е положението в Африка.
Миналата година болестта е взела най-много жертви - 5 млн. новозаразени, 3 млн. починали, сочи ООН. 30% от пострадалите са концентрирани в южната част на африканския континент - регион, в който живеят само 2% от световното население.
Според друг доклад, изготвен от детския фонд на ООН - УНИЦЕФ, в Африка болестта е оставила 11 млн. деца сираци, половината от тях - между 10 и 14 г.
ЮАР е една от страните, които са най-сериозно засегнати от пандемията. Според представители на хуманитарни организации всеки ден от болестта там умират 600 души. Заради това в южноафриканското издание на детското тв шоу "Улица Сезам" дори се появи герой, който е носител на ХИВ вируса.
По повод 1 декември, световния ден за борба със СПИН, в южнофриканския град Кейптаун неотдавна се проведе мегаконцерт с участието на световни звезди и под патронажа на бившия президент на страната Нелсън Мандела. Кампанията на 46664.com използваше бившият затворнически номер на Мандела от престоя му зад решетките като борец против апартейда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!