Д нешните европейски вестници почти изцяло са съсредоточени върху терористичните атентати в Лондон. Някои свързват това със срещата на върха на Г-8, която продължава в Шотландия.
Заглавието във френския "Фигаро" е "Лондон потопен в ужас". Гняв и безпомощност са чувстват в Лондон след терористичните атентати, които според изданието носят почерка на Ал Кайда, точно както тези в Ню Йорк и Мадрид.
"Фигаро" припомня, че в Лондон има многобройна радикална ислямска общност, наричана от други страни "Лондонистан".
"Либерасион" пише, че списъкът на западни градове, ударени от терористи, несъмнено ще продължава да расте. Вестникът осъжда "слепия тероризъм, който удря на публични места, а не по конкретни цели", и добавя, че резултатите от такива удари са гарантирани, когато се подбере подходящ ден.
Според изданието срещата на Г-8 е избрана, защото британският, американски и руски лидери са "най-яростните врагове на ислямските екстремисти".
В Испания вестниците припомнят мадридската трагедия от 11 март миналата година. "Ел Паис" пише, че с лондонските взривове терористите са превърнали в реалност кошмарите на всяко демократично общество.
Културата на омраза и смърт не може да понася успеха на отворените общества, които неотклонно се стремят към индивидуално и колективно благополучие, пише "Ел Паис".
"АВС" смята, че демократична Европа ще трябва да се прости с невинността си и да приеме, че съществуват хора, които биха искали да я унищожат. Все още липсва колективна готовност да бъде посрещната една тотална агресия.
Според изданието нападенията няма да повлияят върху британската политика, британското правителство няма да бъде накарано да изтегли войските си от Ирак, нито пък ще скъса сегашните си съюзни връзки и ще се обърне към нови, по-благоприятни съюзници.
В Германия "Тагесшпигел" предупреждава, че още е рано да се анализира възможното влияние на лондонските атентати върху изборите в Германия през септември.
Сега има място само за скръб и съчувствие към жителите на един град, които само за ден бяха запокитени от всеобщата радост заради домакинството на олимпиадата до най-дълбока скръб.
Унгарският "Непсабадшаг" пише, че онези, които са организирали атентатите, са улучили много добре от гледна точка на символиката. Както двете кули-близнаци бяха символът на Ню Йорк и на могъществото на американската икономика, така не може да се посочи по-истински символ на Великобритания от лондонското метро.
Атентаторите са проявили и практицизъм, осъзнавайки, че в момента, в който бъде затворено лондонското метро, както стана, престава да функционира и финансовият център на света.
Вестникът обаче завършва с възторг от стоицизма на лондончани. Не е толкова лесно да се сплашат британците, Тони Блеър е съвършено прав, като казва, че няма сила на света, която да принуди британците да се откажат от своите ценности и начин на живот. Няма и такава сила, която да принуди Блеър да промени курса си, заключава "Непсабадшаг".
Австрийският "Ди Пресе" изразява възмущение от атентатите, но добавя, че те са били напълно предвидими и неизбежно ще бъдат последвани от други. Стопроцентова сигурност няма, горчивите поуки от Мадрид и Лондон са, че Европа трябва да се научи да живее с тероризма.
Шумно разтръбяваната "война срещу тероризма" в никакъв случай не е спечелена, ще последват нови нападения, вероятно и на места, където те не са очаквани, например в Австрия, заключава "Ди Пресе".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!