Ю ристите на британската аукционна къща "Кристис" поеха ангажимента да спрат даването на търг на уникалната сребърна византийска чиния с произход от България, съобщи министърът на културата Стефан Данаилов, цитиран от "Дарик радио".
Единственото изискване на аукционната къща е да получат писмо от Главна прокуратура, че случаят се разследва. То е пратено в петък, но явно не е пристигнало, затова ще бъде изпратено отново, уточни министърът.
По-рано днес с писмо до управата на аукционната къща "Кристис" в Лондон (Christies.com) Данаилов апелира да бъде спряна продажбата на ценния предмет.
"Съгласно информацията, с която разполагаме, той е открит при незаконни разкопки и е незаконно изнесен от България през 1999 г. Вашата компания заслужено се ползва с отличен авторитет и вие сте известни с твърдата си политика да не предлагате за продажба предмети с неясен произход.
Апелирам предвидената за 9 ноември продажба да бъде спряна до изясняване на произхода на въпросния предмет. Компетентните български власти вече работят по въпроса.
Убеден съм, че споделяте загрижеността ми за опазването на общото културно наследство на Европа", посочва в писмото си министърът.
Обявената цена за сребърната чиния е между 300 и 500 хил. лири стерлинги
Предполага се, че тя е част от комплект от 14 съда и е била притежание на кръстоносци, преминали през България през XII век, или на византийски аристократи.
Диаметърът й е 28,5 см, дълбока е 6,2 см. В центъра е гравиран голобрад конник, който преследва тигрица, а в дъното - стилизирано дърво.
Чинията е единствената, за която досега не се знаеше къде е. Останалите елементи от съкровището са разпръснати - три от тях са в атинския музей "Бенаки", три в Солун, три в Националната библиотека в Париж и един в частна колекция в Лондон.
Иманярят Найден Блангев твърди, че именно той е изкопал съкровището преди близо седем години.
"Открихме го с металотърсач в една местност край Пазарджик. Това е стара римска крепост", обясни Блангев в края на миналата седмица, когато е изпратено и
писмо до лондонската полиция
Той твърди, че е бил подведен от пазарджишкия дилър на археологични ценности Бойко Цветанов. Платиха ми 30 хил. марки, които обаче се оказаха фалшиви, обясни той.
Блангев е категоричен, че не е знаел, че съкровището отива в частни ръце. Бях уверен, че ще го гледа професор от Националния исторически музей (НИМ) и мислех, че отива в държавата, твърди той.
Проблемът е, че иманярят не е направил фотографии, каза от своя страна директорът на НИМ проф. Божидар Димитров. Той обаче изрази надежда, че дилърите, които Блангев сочи, разполагат със снимки.
Вероятно у нас е идвал и лондонски експерт, който също може да има фотографии, каза историкът.
От британската аукционна къща "Кристис" твърдят, че съкровището е открито през 1903 г., но според Блангев то е намерено през 1999 г. Дори най-реномираните къщи понякога създават легенди, коментира проф. Димитров.
Единствената международна конвенция, която постановява връщане на откраднати паметници, е от 1972 г. и няма обратна сила назад в годините, уточни той.
Директорът на НИМ обясни, че съкровището е изключително ценно, защото е от Средновековието и той вярва, че наистина е от България.
Според него ключов е надписът, че е принадлежало на Константин Алана. Аланите са племе, което през 1306 г. е преселено в България от Светослав Тертер, и е заселено именно в района на Пазарджик.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!