Депутатите гласуваха още, че за оказване на медицинска помощ или практикуване на здравна дейност без необходимото разрешение ще се налага санкция от 5000 до 10 000 лв.
Ако лекар, стоматолог, медицинска сестра или акушерка не окажат спешна медицинска помощ на човек в критично състояние, ще плащат глоба от 1000 до 5000 лв.
За практикуване на алтернативна медицина в нарушение на закона наказанието е от 500 до 1500 лв.
Законът за здравето влиза в сила от началото на следващата година, реши още парламентът.
Председателят на здравната комисия доц. Атанас Щерев обясни как ще се доказва, че е отказана спешна помощ, допълва БНР. Според него потърпевшият може да сигнализира за това на личния си лекар или в районната здравна каса.
Щерев обясни и как ще се процедира, ако лекарят отрича: "Практиката е такава, че когато има недоразумение между пациент и лечебните власти, тогава органите, които са натоварени с регулация на здравните процеси (в случая това са Районният център по здравеопазване и районната колегия на лекарския съюз), обикновено разследват за какво става въпрос."
Съсловните лекарски организации недоволстват от завишените глоби за неизпълнение на служебните им задължения, предвидени в новия Закон за здравето, каза още Щерев.
Заради по-строгите изисквания и по-високите глоби повече лекари ще попаднат под ударите на закона, предупреди председателят на здравната комисия и припомни, че се въвежда задължителна застраховка за професионална небрежност във всички лечебни заведения, за да може да се заплатят евентуално причинени щети.
Лекарската професия е високорискова, добави Щерев и заяви, че заплащането на медиците трябва да бъде увеличено около 10 пъти, за да се изравни с възнагражденията в ЕС.
Той прогнозира тежки спорове с Европейската комисия, която изисква стоматолозите да бъдат определени като "дентални лекари". Според него това би довело до подценяване на българските стоматолози и би дало възможност на нискообразовани чужди лекари дентисти да дойдат в България и да лекуват некачествено на по-ниски цени.
Междувременно председателката на медийната комисия Милена Милотинова съобщи, че се водят разговори да се постигне компромис във връзка със забраната за реклама на алкохол и тя да влезе в сила не сега, а в началото на 2007 г. Атанас Щерев заяви обаче, че поддържа тезата забраната да влезе в сила колкото може по-скоро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!