П олицията обяви, че е задържала администратора на торент-тракера ArenaBG.com известен с псевдонима "PayForFree" и системния оператор "Csdemo", за които се предполага, че стоят най-високо в йерархията на този популярен пиратски сайт.
Домовете на двамата били атакувани при съвместна операция на спецполицаи от Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) и следователи от Столичната следствена служба. Полицията казва, че те били превърнати в командни центрове, откъдето е контролирано разпространението на най-голямото пиратско съдържание в България.
Компютърът на 46-годишния Е.Г. (PayForFree) бил намерен в режим на администриране на форумите на Аренабг през администраторския му акаунт. От апартамента били иззети компютърна система с 500 гигабайта дисково пространство, компютърна система-рутер, лаптоп, три хардиска и над 200 CD-R със записи на филми.
Намерени са три сателитни приемника в работещ режим, използващи софтуер за разбиване на кодировката на защитени телевизионни програми.
По същото време е бил извършен обиск в апартамента на системния оператор на АренаBG - 27-годишния Т.Ц. (Csdemo), който е качил на сайта над 112 терабайта музика и филми.
Полицаите иззели три мощни компютърни системи в работен режим. Двамата задържани са притежавали собствена високоскоростна оптична интернет мрежа, чрез която са изтегляли най-новите филмови и музикални заглавия от чуждестранни пиратски сайтове и след това ги разпространявали в българското интернет пространство.
Столичната следствена служба е повдигнала обвинение срещу двамата. Наложена им била мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер на 10 хил. лв за всеки.
БГНЕС припомня, че въпреки кампанията на ГДБОП срещу интелектуалното пиратство,
продължава разпространяването на файлове в най-големите портали за обмен на данни.
Например само в нашумелия напоследък АренаБГ веднага след засилването на мерките на полицията само за няколко часа бяха качени 18 торента. Торент е метод, чрез който се избягва забраната за сваляне на файлове от свободни сървъри чрез директното свързване на два или повече потребители.
Дискусиите във форумите на големите портали са се въртяли почти изцяло около акцията срещу пиратството. Повечето участници не одобрявали действията на полицията.
Изобилствали коментарите какво трябва да се прави при евентуално посещение на силите на реда, какви права и задължения имат полицията и гражданите. Много били практическите съвети как да се скрият следите от ползването на подобни програми.
В същото време по-смелите потребители продължили да теглят информация от сайтовете. Проучване на БГНЕС установило, че около 6 ч. сутринта на 9 май, при активизирането на кампанията срещу пиратската продукция, 140 потребители са теглили от АренаБГ филма "Невъзможна мисия 3", а 127 - "В като вендета", явно успокоени, че полицията не може да предприеме действия срещу всичките около 100 хил. потребители на всеки от големите портали.
Седмичникът "168 часа" опита да направи проучване, за да разбере
какво се крие зад имената "Пей фор фрий" и "csdemo".
Ето какво пише Елена Кодинова в броя от 26 май, ден преди акцията на ГДБОП:
"На директния въпрос какво стои зад това име Пей фор фрий отговаря така: "Зад ника csdemo стоят поне 20 човека, които качват информация къде може да се източи нещо безплатно. Хората, които работят от името на csdemo, ползват кодирани връзки, т.е. от една точка нататък IP адресите им не могат да бъдат проследени."
Те са защитени от VPN сървър, зад който не може да се проникне и да се открие физическото им местонахождение. Csdemo никъде по никакъв начин няма никакви действия, които да говорят, че това са администраторите на АренаБГ, казва още Пей фор фрий.
Практически връзката между този топ-ъплоудер, в сравнение с който арестуваните (преди време) трима са жалки аматьори, и сайта АренаБГ е недоказуема. ГДБОП гръмва бушончетата на обикновените потребители. Csdemo остава недосегаем.
Вероятно зад псевдонима се крие първата българска "релийз група". На такива групи се крепи пиратството по целия свят. Това са хора, познаващи се само виртуално, които пускат в интернет копия на лицензни продукти. На Запад те имат връзки във филмовите студия и софтуерните компании и взимат от тях копия, преди да се появят на пазара.
Променят формата им и сменят лиценза, защото според всички закони, ако някой вложи труд и техника, за да промени продукт, обект на авторско право, той получава не копие, а версия и версията вече е с нов носител на авторско право.
Така едно DVD, компресирано до формат DivX, вече е версия и новият носител на права може да пожелае всеки да я копира безплатно. Ако свалиш този продукт от мрежата, де юре ти не го крадеш от авторите му, а изпълняваш волята на новия лицензоносител.
На въпроса "На кого е АренаБГ?" следва отговорът: "Реално собственик няма, това е едно общество, обособено по интереси." (Вж. пълния текст на интервюто в бюлетина "IT in the press").
Ченгета отвръщат с акция на интервю на 46-годишния Е. Гешев, известен в мрежата като PаyForFree,
пише в неделя в. "Монитор". В публикацията се напомня, че зад страницата за нелегален софтуер може би стоят останките на групировката СИК.
Собственик на АренаБГ е фирмата "Касад" ЕООД, която се управлява от Иван Маринов Иванов, пише вестникът. Фирмата е регистрирана през 1995 г., а седалището й се намира в столичния квартал "Красно село".
Иван Иванов е съдружник с Васил Павлов, който е основен вносител на фирмата "Интерпетролиум". В тази си дейност Павлов е в партньорство с един от собствениците на "Интерпетролиум".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!