Отдавна заледени планети и луни може би предоставят благоприятни условия за възникване на живот, когато техните звезди навлизат в последната (и най-ярка) фаза от живота си.
Предходните идеи за търсене на живот извън Слънчевата система изключват тази възможност.
Днес обаче членовете на международен екип от астрономи предполагат, че появата на живот в последната фаза от съществуването на червените звезди гиганти е възможна.
Бруно Лопес и колегите му от обсерваторията във френския курортен град Ница смятат, че над 150 червени звезди-гиганти са достатъчно близки - на не повече от 100 светлинни години, - за да бъдат изследвани за признаци на живот.
Една от тайните на подходящите условия за живот на Земята е разположението й в обитаемата сфера в зоната на Слънцето.
Тази зона очертава мястото в рамките на Слънчевата система, където може да съществува вода в течно състояние - необходимо условие за развитието на живот. При прекалено отдалечаване от Слънцето тя замръзва, а при прекалено приближаване към него се изпарява в пространството и не може да се задържи.
Днес Земята заема устойчива позиция дълбоко в обитаемата сфера на Слънчевата система, но нашата звезда се разширява и някой ден ще се превърне в червен гигант. Нейната обитаема зона, разбира се, също ще се разшири заедно с нея, променяйки местоположението на мястото, където може да съществува вода в течно състояние и, следователно, да се зароди живот.
Разположен близо до външната граница на обитаемата зона на Слънцето, Марс все още е заледен свят поради рядката си атмосфера. След няколко милиарда години обаче, когато Слънцето стане червен гигант, Червената планета може да се превърне в чудесно място за живеене!
Марс ще бъде в обитаемата зона на Слънцето за период от около 2 млрд. години, така че животът на планетата може да получи втори шанс, надява се д-р Уилям Данчи от Центъра за космически полети на НАСА в Годърд, Грийнбелт, щата Мериленд.
През 2003 г. учените определили количеството лед на Марс по време на зимните и пролетните му сезони. На някои места ледът възлизал на над 90% от общото количество вода. Според изследователите тази замръзнала вода може да се използва за напълването на сухите днес езера и морета на планетата.
Някой ден, в далечното бъдеще, замръзналата вода на Марс може да доведе до появата на нов живот в рамките на нашата Слънчева система.
Същото би могло да се случи и с много други планети и луни, обикалящи около самостоятелни червени звезди гиганти. Преди милиарди години тези звезди са били подобни на нашето собствено Слънце.
Представете си само: Подобна на Слънцето звезда експлодира във фазата си на червена звезда гигант, при което става несравнимо по-голяма и ярка от преди. Нарасналата топлина, която тя излъчва, достига до отдавна заледена мъртва луна.
Ледовете бързо се топят, водата се разлива по повърхността и запълва старите прашни кратери с топли морета. Следва зараждане на нов живот в днес сухите океани на тази луна!
Понастоящем на разстояние до 100 светлинни години от Земята има най-малко 150 червени звезди гиганти, а около много от тях може би обикалят годни за живот планети. Това предположение срива нова граница пред търсачите на обитаеми планети по цял свят.
Сред тях са и участниците в мисията на НАСА "Кеплер" (Kepler.arc.nasa.gov), които се надяват, че ще открият малки планети от земен тип извън нашата Слънчева система.
В търсене на доказателства за съществуване на живот на планети, обикалящи около ярки звезди, в продължение на четири години учените ще имат възможност да проучат около 100 000 звезди в рамките на малък отрязък от небето.
Стартирането на "Кеплер" е предвидено за 2007 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!