Ж ените по света постигнаха значителен напредък в областта на политиката през 2005 г. - от избора на първата жена президент в Африка до първите избори с участие на жени в Саудитска Арабия, където на дамите е забранено да шофират, отбелязва "Дарик радио", като цитира материал на Асошиейтед прес.
В Ирак и Афганистан голям брой жени гласуваха и се кандидатираха за първите следвоенни парламенти, а в Либерия и Германия жени за пръв път застанаха начело на страните си.
В саудитския град Джеда жените получиха безпрецедентната възможност да гласуват и да се кандидатират на избори, а две дори спечелиха места в управителния съвет на градската търговска камара.
Чили най-вероятно за пръв път ще избере жена за президент на насрочения за този месец втори тур на изборите.
Също този месец в Япония ще се разглежда законопроект, който дава право на жени да се възкачат на императорския трон.
През тази година жените подеха борба за основни права и ги превърнаха в нещо по-значимо, като развиха добре обмислена политическа стратегия.
Преди десет години искахме закони, които да защитават жените. Сега казваме, че искаме и жени законодатели, заяви Кавита Рамдас от базирания в Сан Франциско Глобален фонд за жените, който отпуска парични помощи на организации за защита на женските правата по света.
Броят на жените депутати в света достигна 6960, или 16,1% от общия брой народни представители през 2005 г., сочат данни на Интерпарламентарния съюз в Женева.
Ето най-значимите постижения на жените в политиката през изминалата година:
Либерия
Мишел Бачелет най-вероятно ще стане първата жена президент на Чили на насрочения за 15 януари втори тур на изборите.
Бачелет е бивш педиатър и член на лявоцентристката коалиция на сегашния президент.
Тя получи 46% гласовете на първия тур. Неин съперник на втория тур е консервативният мултимилионер Себастиан Пинера, чийто рейтинг се повиши през последните седмици.
Япония
Японското правителство планира да внесе този месец в парламента законопроект, който разрешава на наследник от женски пол на монарха да се възкачи на императорския трон.
От 1947 г. само мъже, в чийто бащин род е имало император, могат да седнат на Трона на Хризантемата.
Японското императорско семейство в момента преживява криза поради липсата на мъжки престолонаследник от 60-те години насам.
Законопроектът се ползва с голяма обществена подкрепа.
Според неотдавнашни допитвания около 71% от анкетираните японци подкрепят разчупването на традицията императорът да бъде мъж.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!