К ичур коса, отрязан от главата на убития Ернесто Че Гевара през 1967 г., беше продаден на търг в Далас за 100 хил. долара. Бил Бътлър, 61-годишен собственик на книжарница в Хюстън, е бил единственият участник в несъстоялото се наддаване.
Ернесто е един от най-големите революционери на XX в., обяснява избора си Бътлър, който колекционира предмети от 60-те години.
Търгът, в който бяха разпродадени и други предмети, свързани със смъртта на Че Гевара - снимки, пръстови отпечатъци, географска карта, беше организиран от аукционната къща "Херитидж оукшънс" (Ha.com).
Те имат опит с продажбата на кичури коса на известни личности като Ейбрахам Линкълн, Елвис Пресли и Мерилин Монро.
Този търг обаче премина при засилена охрана, защото организаторите се притесняваха от протестиращи левичарски организации, които не биха били доволни от търговията с предмети, свързани със смъртта на Че.
Аржентинецът, един от лидерите на кубинската революция, бе убит на 9 октомври 1967 г. в боливийската джунгла от група местни войници, подкрепяни от ЦРУ.
Продаденият кичур коса е бил отрязан от кубинския емигрант Густаво Вийолдо, бивш офицер от американското разузнаване, който е присъствал при залавянето и екзекуцията на Че.
Именно като доказателство за изпълнена мисия той е взел коса и пръстови отпечатъци от трупа на 39-годишния революционер, но направил и снимки.
"За моето семейство тези неща не значат нищо. Искам някой да ги запази, за да могат хората да узнаят малка част от историята за онова време", споделя Вийолдо, сега 72-годишен.
Той разказва, че за да не бъде организирано полагащото се на герой тържествено погребение в Куба, Че Гевара е бил погребан в общ гроб в Боливия.
През 1995 г. кубинските власти съобщиха, че останките на Че са открити от боливийски антрополози и ги препогребаха в Куба. Тогава обаче не им беше направен ДНК анализ.
Вийолдо, при това не единствен, твърди, че истинските останки на революционера все още са в Боливия.
ДНК-екпертиза не беше направена и на отрязания кичур коса, но от "Херитидж Оукшънс" са категорични, че нямат съмнения относно автентичността му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!