Предполага се, че количеството на взрива е било около тон.
Експремиерът е бил противник на сирийското военно присъствие в Ливан. Един от близките му сътрудници Уалид Джамблат обвини сирийците, че стоят зад убийството, както и че Харири е знаел, че е в опасност, допълва Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
Ливанската армия e поставена в повишена бойна готовност, а в Бейрут са изградени контролно-пропускателни пунктове.
Протестиращи са хвърляли снощи камъни по сградата на сирийската партия Баас и запалили снимки на сирийския президент Башар ал Асад.
Сирия от своя страна отрече да стои зад убийството. Президентът Асад осъди убийството на Харири и го нарече криминално деяние. Той призова ливанците да пренебрегнат тези, които се опитват да всеят раздор.
Сирийският посланик в Лондон д-р Сами Киями също отхвърли всички предположения, че страната му е замесена в убийството.
Това е отвратително престъпление и то ще се отрази на стабилността на Ливан, а също и на Сирия, каза той.
Френският президент Жак Ширак призова за международно разследване, а говорител на Белия дом заяви, че президентът Буш е шокиран и разгневен да научи за убийството на Харири.
Според Вашингтон ливанците трябва да имат свободата да следват бъдеще, свободно от сирийска окупация.
"Убийството на "г-н Ливан" е заглавието по темата в британския в. "Индипендънт"; почти същото е на първата страница на "Таймс": "Бомба убива г-н Бейрут", информира още Българската редакция на Би Би Си.
Анализаторът Майкъл Янг казва пред "Таймс", че както и да се разглежда случилото се, то ще е сериозен удар за Сирия, защото никой няма да гледа достатъчно сериозно в друга посока.
"Индипендънт" смята, че по-важно е не кой е убил Харири, а на кого е изгодна неговата смърт.
"И тук не може да не се съгласим със сирийския президент Башар Асад, който определи случая като терориристично нападение, което цели дестабилизирането на Ливан", смята изданието.
Френският "Фигаро" определя вчерашния атентат като "завръщане към хаоса", като нарича Харири "обединяващата сила на опозицията срещу Сирия".
Според вестника убийството му "хвърля страната в период на значителна несигурност", но освен това "поставя Сирия, която е изложена на силен американски натиск, в много деликатна ситуация".
Убийството с кола бомба припомня най-злощастните моменти от гражданската война, пише още "Фигаро" и допълва, че през "последните шест месеца Ливан е преминал през сериозна политическа криза в навечерието на законодателни избори".
Харири е знаел рисковете на политиката си да отрича Сирия, убеден е "Либерасион", сигурен и в това, че убийците му са били професионалисти, чиято цел е да дестабилизират Ливан и да сложат край на задаването на въпроси по повод сегашното статукво, "т.е. на сирийската окупация".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!