"Водата е най-хубавото нещо!" – твърди Талес Милетски и тези думи ще звучат все по-актуално във време, когато запазването на живота ще зависи повече от водата, отколкото от сушата!
Водата е всичко – здраве и болест, живот и смърт. Човек се докосва до водата още в майчината си утроба и пак с водата си отива от този свят. От люлката до гроба тя съпътства дните му.
Колко малко пазим и ценим нашето кристално наследство, което приемаме като даденост и неизчерпаем природен ресурс! Едва ли се замисляме за катастрофалните последици от консуматорското ни отношение, свързано с развитието на съвременната промишленост, технологиите, индустриализацията и все по-големия комфорт!
Водата е прекрасен повод за емоционално вдъхновение, но бих искала подходът ми да е рационален и насочен към ролята на човешкия фактор във взаимодействието му с природата. Струва ми се, че най-важното днес е екологичното възпитание на подрастващите. Знанията за природата и най-вече изграждането на практически умения за екологосъобразен начин на живот са истинския белег на цивилизованата личност. Екологичното поведение и формирането на активно отношение към опазването на околната среда са пътят към спасението на човечеството.
"От историята ни е известно, че колкото повече човек успява да забави оттичането на водата, толкова по-добре ще живее и толкова по-бързо ще се развива културният му живот. Не древните храмове, статуи, триумфални арки и монументални гробници, а цистерните, акведуктите, каналите, водните колела и другите хидротехнически съоръжения са истинските монументални паметници на човешката история“ – пише Х. Ханке в книгата си ,,Синият континент“. Правилното оползотворяване на водата, изкусното водно строителство, пестенето на питейната вода са решаващи фактори за оцеляването на живите същества по земята. Засушаването и последиците, които то носи, превръщат битката за напояване в най-голямата битка за всички времена.
Уникални са усилията на човека в борбата за вода – изменят се теченията на реките, прокарват се гигантски канали, създават се изкуствени вътрешноконтинентални морета. През 2009 година Туркменистан например започва последния етап от изграждането на воден канал през пустинята, който води към огромно изкуствено море във вътрешността на страната. Езерото в центъра на туркменистанската пустиня Каракум ще бъде кръстено Златният век. Изпълването му с вода е със специални дренажни канали от памуковите полета в страната.Проектът е един от най-големите и амбициозните в света и е на стойност 20 млрд долара.
IBM планира редица проекти за изнамиране на нови начини за пречистване на питейна вода и опазване на водните ресурси на планетата. Технологичният гигант ще впрегне огромната си мрежа от компютри по света в помощ на учените, търсещи решения за глобалните проблеми. На доброволен принцип, собствениците на компютри ще дадат част от своето процесорно време за изчисления. Ще се симулира как ще си взаимодеймодействат един с друг хората, дивата природа и въобще цялата околна среда в рамките на един воден басейн. Проектът цели да се намери начин за по-добро управление на водните ресурси в условия на конкуриращи се интереси и нужди на различните групи.
,,Компютърни изчисления за чиста вода“ е друг проект,стартиращ в Китай и търсещ методи за подобряване филтрирането на вода и превръщането на соленоводните ресурси в питейна вода с по-малко средства.
За борбата със схистозомията- заболяване, разнасяно от паразити чрез консумация на замърсена вода, е разработен трети проект за Бразилия. Болестта зарязява около 210 милиона души годишно и убива между 11 000 и 200 000 по данни на IBM.
Всеки отговорен за бъдещето на планетата човек следва да си зададе въпроса: откъде да набавим това непрекъснато увеличаващо се количество вода за потребление?Като създадем водохранилища и разработим проекти за пречистване на водата с цел многократното й използване. Прекалено висока цена бихме платили за нехайното си отношение към водните ресурси, ако няма всеобщо съгласие и мерки, обединяващи всички страни за предотвратяване замърсяването на почвените и повърхностните води. Със сигурност, ако не спрем тези процеси и не преосмислим дейността си, ще споделим участта на Тантал.
И дори...няма да можем да пием по една студена вода, както често ни се случва в ежедневието. Май и това е бонус! Да се замислим!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!