Архитектите за един екологичен свят
Източник: netinfo
4
Кв во ще се случи, ако един ден се събудим и осъзнаем, че ресурсите на земята са се изчерпали, че въздухът, който дишаме е замърсен докрай и че водата, която до вчера сме пили е пресъхнала? Колко време ние, хората ще можем да съществуваме при подобни условия? Ден, седмица, година? Дали това е, което ще оставим да наследят децата ни? Надявам се този ден никога  да не настъпи, но сериозността на проблема налага неотложно внимание и спешни мерки в световен мащаб.

Какво ние архитектите, можем да направим , за да бъде предотвратено това? Редица проучвания показват, че сградите по цял свят допринасят за  40 процента от емисиите на въглеродния двуокис (СО2) в атмосферата. Зелените и нискоенергийни сгради от своя страна могат да намалят потреблението на енергия с 25-50 процента, емисиите на въглеродния двуокис (СО2) с 33-39 процента, ползването на вода с 40 процента и твърдите отпадъци със 70 процента.

Това ясно показва, че изборът да се проектират този вид сгради не е лукс, а  една необходимост, за да направим процеса обратим. Ако ние архитектите, проектираме сгради, които консумират малко енергия  и са в синхрон с природата, не само ще допринесем за опазването на околната среда, но  и обитателите на тези сгради ще се радват на здраве и по-голяма работоспособност.

Първото и важно условие една сграда да бъде нискоенергийна е тя да бъде добре изолирана. Една добра изолация ще намали топлинните загуби и ще има нужда от малко енергия сградата да бъде климатизирана. Топлинните загуби възникват главно чрез стените, покрива, прозорците и вратите. Това налага едно задълбочено проучване от страна на архитектите, които трябва да подберат за проектите си изолации, прозорци и врати с нисък коефициент на топлопроводимост. От голямо значение е и ориентацията на сградите, което също трябва да бъде важно съображение за архитектите. Сгради с прозорци, ориентирани на юг ползват предимствата на пасивния слънчев дизайн и лесно се отопляват през зимата и се охлаждат през лятото.След като една сграда е добре изолирана, за да се намали допълнително потреблението на енергия, трябва да интегрираме в проектите си при създадена възможност възобновяеми енергийни източници.

Такива източници са слънцето, вятъра и геотермалната енергия. С покачването на цената на електричеството и отоплението, ползването на тези източници ще доведе до откъсване от енергийната зависимост към нефта и природния газ. Все още има известни резерви към използването на  възобновяемите енергийни източници от гледна точка на тяхната цена. Добрата новина е, че с нарастване на тяхното търсене, ще се увеличи и обема на производството им, което ще направи цената им по-достъпна.В една нискоенергийна сграда естествената светлина е важен фактор, за да се намали консумацията на енергия. В архитектурните ни проекти трябва да доминира естественото осветление, където това е възможно.

Доказано е, че то оказва благоприятно влияние върху рабостоспособността на обитателите на една сграда и е за предпочитане пред изкуственото осветление.  Когато то не е достатъчно, естественото осветление трябва да се комбинира с изкуствено като то бъде съобразено с най-добрите технологии за икономия на енергия. От голямо значение също така е електрическите уреди в една сграда да са енергоспестяващи и да ползват малко енергия.    

Един архитект, който иска сградите, които проектира да са в сихрон с природата, е важно да вземе под внимание и системите за икономично ползване на водата. Такива системи отвеждат дъждовната вода и я използват за напояване на заобикалящия сградата ландшафт. Важно е също така в проектите си да използваме душове и тоалетни, които да спестяват вода.Приоритет за нас архитектите, трябва да бъде здравето на обитателите на сградите, които проектираме.

Видът на материалите, които подбираме, от какво са произведени, от къде са доставени и как са инсталирани са важна предпоставка за здравословния живот и работоспособността на хората. От особено важно значение е да се използват бои, лакове, подови настилки и други материали, които не съдържат или са с ниско съдържание на ЛОС ( летливи органични съединения). В една екологична сграда също така трябва да преобладават и материали, които съдържат рециклирани съставки или самите те са рециклирани, за да се намалят отпадъците, които се отделят в строителството.Всичко казано до тук е въпрос както на личен, така и на професионален избор, който трябва да надделее над традиционния метод на проектиране. Избор, който трябва да направи всеки от нас, ако е отговорен пред настоящите и идните поколения.

Убедена съм, че ние архитектите, можем да разчупим традиционното мислене и да убедим клиенти и строители в предимствата на зеленото и нискоенергийно строителство, в полза на един екологичен свят. Нека направим това не само заради нас, но и заради тези, които ще дойдат след нас. Аз направих своя избор - моите настоящи и бъдещи проекти са и ще бъдат в синхрон с природата, ще ползват малко енергия и техните обитатели ще се радват на здраве и по-голяма работоспособност.

Колеги архитекти, последвайте ме и вие!
Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Разговор между блондинки: - Чух, че пак са те скъсали на шофьорския изпит. Какво се случи? - Еми наближаваме кръгово движение и виждам знак "30",…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 1 час

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 1 час

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 2 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 2 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 3 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 3 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 3 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 3 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 3 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 4 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 4 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 4 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 4 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 5 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай

Валерий Залужни

Украинският генерал Валерий Залужни: Третата световна война вече започна

Свят Преди 5 часа

„Украйна вече не е изправена само срещу Русия“, каза генералът