Т рета награда изненадващо получи проектът на Мариана Сърбова, която предлага в София да не се строи небостъргач, а с декоративна цел да бъде направена "висока светлинна завеса".
Срещата VIZAR се организира за втори път след 2003 г., под егидата на президента на България и на Европейския културен парламент.
Международното жури беше с председател проф. Ивайло Знеполски, член на Европейския културен парламент.
Още при откриването на срещата в приветствие на президента Георги Първанов, под чиято егида тя беше организирана, беше подчертано, че изграждането на небостъргач в София е дискусионен въпрос, но именно този конкурс е най-добрата възможност за неговото публично представяне и обсъждане и сред професионалните среди, и сред по-широката общественост.
Според изтъкнати български архитекти, които през последните дни разпалено коментираха в медиите идеята, в София е пресилено да се говори за небостъргачи, по-правилно е да се мисли за високо строителство до 25-30 етажа.
Пазарната логика на недвижимите имоти в столицата изглежда също предразполага към спектицизъм. "След атенттите на 11 септември в Ню Йорк повечето инвеститори смятат строителството на сгради с височина над 20 етажа за рисково начинание", заявява Валери Вълчев в публикация на седмичника "Капитал".
Краен противник като проф. Людмил Ценов направо е категоричен, че строителство на 40-етажни сгради в София е икономически нецелесъобразно и и абсолютно неприемливо заради сеизмичния риск.
"Високите подпочвени води са неподходящи дори за изграждане на 17-етажни сгради", казва проф Ценов пред "Капитал".
Седмичникът иронизира идеята и конкурса още в заглавието си: "София и небостъргач? Да, да..."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!